Kardinál Semeraro při beatifikaci v Casamari: Láska přemáhá strach

Prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Marcello Semeraro, dnes v opatství Casamari, vzdáleném zhruba sto kilometrů jižně od Říma, slavil beatifikační liturgii cisterciáckých mučedníků ze sklonku 18. století, ctihodného Simeona Cardony a pěti druhů, mezi nimiž je také původem český kněz, P. Jan Chryzostom Dominik Zavřel O.Cist., mučedník eucharistie.
Publikováno: 17. 4. 2021 15:00

Dominikán Jan Zavřel pocházel z Chodova v pražské arcidiecézi a vyučoval teologii v římském klášteře sv. Sabiny. Se svolením představených přestoupil roku 1776 k cisterciákům trapistické reformy do Casamari, kde o rok později složil slavné sliby a brzy se stal převorem a později novicmistrem. Když 13. května (což bude den liturgické památky nových blahoslavených) 1799 vtrhla do opatství francouzská vojska, vracející se z Neapole, a přes dobré přijetí začala klášter plenit, o. Zavřel dvakrát posbíral rozházené hostie – nejprve v kostele a poté v kapli klášterní infirmerie, kde setrval v adoraci se dvěma spolubratry. Zde je překvapili opilí vojáci a když se otec Zavřel potřetí snažil uchránit Nejsvětější svátost, byl ubit mečem. Zemřel se slovy: “Ježíš, Maria”. Jeho podrobnější životopis najdete ZDE.

Jak v homilii poznamenal kard. Semeraro, noví blahoslavení nebyli válečníci ani komiksoví hrdinové, nýbrž zcela normální, bázliví a zranitelní lidé, jako my všichni zejména za nynější pandemie, která si také v Casamari vyžádala své oběti (zemřel zde opat Eugenio Romagnuolo). Tehdejší opat před francouzskými vojsky uprchl do Palerma a beatifikovaný převor Simeone Cardona se zprvu před vojáky schoval do zeleninové zahrady kláštera, ale když viděl osud svých spolubratrů, vrátil se zpět“.

Prefekt Kongregace pro svatořečení proto vyvodil, že také náš život věřících se „nikdy neobejde bez duchovního boje. Neexistuje totiž snadné křesťanství. (...) Nikdo z nás nemůže vytrvat v následování Krista bez strastí a konfliktních situací, avšak dokonalost duchovního života spočívá v uznání nekonečné Boží lásky a vlastní slabosti“. Z této perspektivy, pokračoval kard. Semeraro, také máme nahlížet na svědectví nových blahoslavených, a přitom důvěřovat v Otcovu péči. Zároveň však máme bdít, neboť, jak moudře upozorňuje sv. Ignác ve svých Duchovních cvičeních (315,325), „nepřítel zveličuje náš strach, aby ochromil naši svobodu a vzdálil nás od Boha. Jedině předstoupíme-li před Boha v celé své slabosti, naučíme se nepodléhat strachu, nýbrž dáme se Bohem milovat, což je počátek víry“, zakončil prefekt Kongregace pro svatořečení v italském Casamari.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022