Jak se hledá NOC?

Datum publikace21. 4. 2021, 11.00

Letošní Noc kostelů se bude konat 28. května, a to již po třinácté. Ústředním motivem jednotného vizuálního stylu Noci kostelů, který připravuje rakouský organizační tým, je vždy biblický verš obsahující slovo NOC.

Foto: Vít Kobza

NOC je sjednocujícím prvkem všech programů Noci kostelů různých vyznání, témat a podob. Proto je zvolen vždy krátký, výstižný biblický verš s ústředním slovem NOC. Není to vždy jednoduché, protože ačkoliv se toto slovo vyskytuje v Bibli velmi často, text citátu má často spíše negativní charakter. Vzhledem k tomu, že kontext je velmi důležitý, vždy je třeba najít pasáže, ve kterých je noc spojena s nadějí. Zatím se to vždy podařilo. Při výběru konkrétního biblického verše pro daný rok se také často zohledňuje aktuální společenská situace, ve které se nacházíme. V letošním roce byl proto záměrně vybrán verš, ve kterém se objevuje lesní zvěř, aby poukázal na důležité téma odpovědnosti za stvoření.

Organizátoři Noci kostelů v České republice převzali také v letošním roce motto rakouských kolegů. Ačkoliv zní dvacátý verš sto čtvrtého žalmu poněkud zvláštně, věříme, že pro mnoho pořadatelů bude inspirací a svůj program obohatí skvělými nápady. Zejména v letošním roce, kdy přípravy Noci kostelů provází opět řada nejistot, je více než vhodné zaměřit se na programy ve venkovních prostranstvích a v přírodě,  a  k tomu se téma úcty k životnímu prostředí  přímo nabízí.

Motto Noci kostelů je třeba ještě graficky zpracovat, a to už je každoročně práce pro autorku vizuálního stylu celé akce, rakouskou  grafičku Veru Rieder.

Pro zajímavost uvádíme přehled biblických veršů uplynulých ročníků Noci kostelů:

2009: „Tobě patří den, i NOC je tvoje, tys upevnil světlo noci i slunce“ (Ž 74,16)

2010: „Po celý den a po celou NOC nikdy nebudou mlčet“ (Iz 62,6)

2011:„Připomínám si, jak jsem NOC co noc na struny hrával, v srdci přemítám a duch můj hloubá“ (Ž 77,7)

2012: „Vy všichni jste děti světla. Nám nevládne NOC ani temnota“ (Srov. 1 Sol 5,5)

2013: „Potom už nebude den ani NOC, ale v čase večera bude světlo“ (Zach 14,7)

2014: „Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a NOC. Budou na znamení časů, dnů a let“ (Srov. Gn 1,14)

2015: „Žádná tma pro tebe není temná: NOC jako den svítí, temnota je jako světlo“ (Ž 139,12)

2016: „Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, NOC tam už nebude“ (Srov. Zj 21,25)

2017: „Za dne jim byla záštitou, NOC prozářila hvězdami“ (Srov. Mdr 10,17)

2018: „Zůstávali přes NOC v blízkosti Božího domu“ (Srov. 1 Pa 9,27)

2019: „Dáte se do zpěvu, jako v tu NOC kdy se zasvěcuje svátek“ (Srov. Iz 30,29)