Katolický týdeník: Mnich Dominik rozšířil české nebe

Datum publikace22. 4. 2021, 7.00

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.

Do chrámových lavic k desítkám hostů, jejichž počet limitovala pandemická opatření, tak usedli zástupci České republiky. Jeden z nich, rektor papežské koleje Nepomucenum P. Roman Czudek, pro KT připomněl, že řeholníci v čele se svým převorem Simeonem Cardonem nalezli v místním klášteře před 222 lety, tedy 13. května 1799, mučednickou smrt: „Zabili je rozzuření vojáci napoleonské armády, kteří se vraceli z Neapole a chtěli i přes vlídné přijetí klášter vyplenit.“ Řeholníci však zemřeli při ochraně nikoli řádového majetku, nýbrž eucharistie. „Vojáci mnichy ubili nebo zastřelili v kapli, na chodbách a v opatském kostele. P. Zavřel podvakrát posbíral hostie, které vojáci rozházeli nejprve v chrámu a poté v kapli klášterní ošetřovny. Tam pak byl český mučedník zabit,“ doplňuje P. Efrem Jindráček OP, který před blahořečením pomáhal se shromažďováním životopisných údajů o světci původem z Chodova, jenž je dnes součástí Prahy.

Jen jeden ze šesti blahořečených byl Ital. Další čtyři pocházeli z Francie – a v Casamari je dostihla revoluční armáda, která plenila jejich zemi a před níž utíkali.

Jak v homilii poznamenal prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinál Marcello Semeraro, „noví blahoslavení nebyli válečníci ani komiksoví hrdinové, nýbrž zcela obyčejní, bázliví a zranitelní lidé jako my všichni zejména za nynější pandemie“. Převor Simeone Cardon přitom osvědčil svou odvahu už v rodné zemi, když se ve francouzském parlamentu postavil knězi, který obhajoval revoluci. Vzápětí proto musel v převlečení za námořníka utéci právě do Itálie. „V Casamari se před vojáky zprvu skryl do zahrady kláštera, ale když viděl osud svých spolubratrů, vrátil se,“ připomněl kardinál Semeraro a vyzdvihl, že ani pro dnešní křesťany „neexistuje křesťanské svědectví, které by bylo poklidné a bezpečné“.

Po slavnostním vyhlášení položili zástupci řeholní rodiny na oltář šest relikviářů blahoslavených mučedníků. „Relikvie bl. Dominika Zavřela nesli dva vyšebrodští cisterciáci Gerard Krucký a Elred Krejzar. Měli ostatky v rukou a naše spojení se světci se ještě více umocnilo,“ potěšil tento čestný úkol převora z Vyššího Brodu P. Justina Berku.

Přítomný velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja vyjádřil naději, že češtinu budou v Casamari, ležícím jen 100 kilometrů od Říma, odteď slýchat častěji: „Po blahořečení našeho krajana sem jistě začnou jezdit i poutníci z České republiky.“

Pro kardinála Semerara to bylo první vyhlášení beatifikace ve funkci, do níž nastoupil loňského 15. října. Oznámil také ustanovení liturgické památky Mučedníků z Casamari na 16. května, což je pro českou církev zároveň den svátku sv. Jana Nepomuckého.

JIŘÍ MACHÁNĚ

Více lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

Téma: Arménští křesťané

Na světě žije přibližně devět milionů Arménů. Dvě  třetiny z nich mimo svou vlast v diasporách po celém světě. A dva tisíce v Česku.  Jak se jim u nás daří?

Václav Vaško

Sporý,  energický, nezdolný. Mírně předkloněn, s aktovkou za zády. Uctivý a galantní k ženám,  vášnivý debatér. To byl Václav Vaško (1921–2009), od jehož narození uplyne  26. dubna 100 let.

Žádná otázka není hloupá

Když se Mireia Ryšková rozhovoří o Písmu, srdce vám začne hořet. Zapaluje je i svým studentům v rámci přednášek biblistiky na pražské Katolické teologické fakultě, píše o něm  pravidelně v Katolickém týdeníku.

Doma: Vlčí doupě

Projekt Vlčí doupě kněze-youtubera Romana Vlka se po roce těší čím dál větší popularitě.

Připravujeme: KŘESŤAN A EVOLUCE

Má pravdu Bible, nebo ji měla soudružka učitelka? Stvořil nás Bůh, nebo „jsme z opice“? Tohle dilema za minulého režimu řešilo mnoho dětí z věřících rodin. Jak dnes křesťané rozumí evoluci?

Autor článku: Tereza Myslilová