Kardinál Wyszyński bude blahořečen 12. září 2021

Varšavský arcibiskup kardinál Kazimierz Nycz dnes informoval o datu blahořečení kardinála Stefana Wyszyńského a sestry Elżbiety Róży Marie Czacké. V souladu s rozhodnutím papeže Františka se beatifikace uskuteční 12. září 2021 ve Varšavě.
Publikováno: 23. 4. 2021 18:15

Kardinál Kazimierz Nycz v dnešní tiskové zprávě informoval, že v souladu s rozhodnutím papeže Františka byl obřad blahořečení kardinála Stefana Wyszyńského a sr. Róży Marie Czacké stanoven na 12. září letošního roku ve Varšavě od 12.00 hodin. Na slavnostní bohoslužbě Svatého otce zastoupí kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro kauzy svatých.

Blahořečení kardinála Wyszyńského se mělo uskutečnit již v květnu loňského roku. Pandemie koronaviru však způsobila zrušení této události, a od té doby se tak čekalo na stanovení náhradního termínu. Kromě toho existovaly i informace, že by se blahořečení polského kardinála mohlo spojit s blahořečením sestry Czacké, což se nakonec podařilo.

Proces beatifikace kardinála Wyszyńského začal již v roce 1989. V říjnu 2019 papež František pověřil Kongregaci pro kauzy svatých, aby vydala dekret o zázraku. Jednalo se o o nevysvětlitelné uzdravení mladé ženy ze Štětína, která koncem 80. let onemocněla rakovinou štítné žlázy a podle lékařů neměla šanci přežít. Skupina řádových sester a dalších věřících tehdy ve svých modlitbách prosila kardinála Wyszyńského o přímluvu za uzdravení této nemocné ženy. Ta se pak opravdu náhle uzdravila a nemoci se nadobro zbavila.

Stefan Wyszyński, který je považován za symbol odboje duchovních proti komunistickému režimu, byl vysvěcen na kněze v roce 1924 ve Włocławku. Poté pokračoval ve studiích na Katolické univerzitě v Lublinu a po skončení války se vrátil zpět do Włocławku, kde reorganizoval seminář a zastával funkci rektora. Roku 1946 ho papež Pius XII. jmenoval lubliňským biskupem a po smrti kardinála Augusta Hlonda roku 1948 byl Wyszyński jmenován arcibiskupem metropolitou hnězdněnským a varšavským, primasem Polska. Roku 1953 ho papež Pius XII. jmenoval kardinálem.

Sr. Elżbieta Róża Czacká je zakladatelkou Kongregace sester františkánek Služebnic Kříže, jejíž charisma spočívá ve službě nevidomým. Sama sestra oslepla po vážné nehodě v dětství. Proces jejího blahořečení začal v prosinci 1987. 27. října 2020 papež František uznal zázrak na její přímluvu.

Zdroj: Vatican News, polská redakce

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články