Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
Publikováno: 23. 4. 2021 9:30

Foto: Vatican News

Již dlouho si s větší naléhavostí uvědomujeme, že příroda si zaslouží ochranu. Současná pandemie nám rovněž názorně předvedla, co se děje, když se svět nenadále zastaví, a vede nás k pochopení, že „globální příroda“ potřebuje naše životy na této planetě, zdůrazňuje papež František a podotýká, že každý člověk má na ochraně naší planety svůj podíl.

„Chtěl bych zopakovat jedno staré španělské rčení: „Bůh odpouští vždycky, my lidé odpouštíme občas, příroda neodpouští nikdy.“ Pokud se spustí mechanismy ničení přírody, je velmi obtížné je zastavit. Máme však ještě čas. A budeme odolnější pokud budeme pracovat společně, než kdybychom jednali sami. Nesnáze, které prožíváme kvůli pandemii a které zaznamenáváme v klimatických změnách, nás musejí pobízet, ponoukat k inovacím, invencím a hledání nových cest. Z krize nevyjdeme stejní, vyjdeme buď lepší nebo horší. V tom spočívá naše výzva. A pokud nevyjdeme lepší, jsme na cestě sebezničení.“

Říká papež František a připojuje se k výzvě adresované všem světovým lídrům, aby jednali odvážně a spravedlivě, neztajovali před lidmi pravdu a dali tak šanci chránit planetu před ničením, kterému často dáváme průchod.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež při tiskovce v letadle: Potrat je vražda, církev musí být nablízku a soucitná, ne politická

Během zpátečního letu z Bratislavy do Říma papež hovořil s novinářským doprovodem při obvyklé tiskové konferenci. Spíše než k právě zakončenému pobytu na Slovensku se vyjádřil k aktuálním tématům – od očkování proti Covidu-19 přes vzrůstající antisemitismus a postoj církve k potratům a redefinici manželství po odmítání eucharistie politikům, kteří prosazují potratové zákony.
16.09.2021

V předvečer svatováclavské pouti projde Prahou průvod s Palladiem za požehnání a pokoj

U příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění 1100. výročí mučednické smrti české kněžny sv. Ludmily pořádá Hnutí duchovní obnovy národa s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským Svatováclavské putování Prahou s Palladiem země české. Uskuteční se v Praze v pondělí 27. září 2021 a účastníci při něm budou prosit za požehnání a pokoj Praze i celé vlasti.
16.09.2021

Arcibiskup Graubner bude celebrovat mši svatou při pouti Policie ČR

Ve čtvrtek 7. října 2021 se v olomoucké katedrále sv. Václava uskuteční mše svatá za Policii ČR: policisty, občanské zaměstnance a policisty, kteří položili svůj život při výkonu služby. Od 16.00 ji zde bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference.
16.09.2021

Šaštín: Poslední den cesty papeže na Slovensku

Na slavnost Panny Marie Sedmibolestné, patronky Slovenska, dnes dorazilo na mši se Svatým otcem Františkem do Šaštína téměř 60 tisíc poutníků. Papež František slavil bohoslužbu po společné modlitbě se slovenskými biskupy v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně na závěr čtyřdenní pastorační cesty na Slovensku. Po mši následovalo rozloučení na bratislavském letišti a Svatý otec odletěl zpět do Říma.
15.09.2021

Biskup Nuzík: Eucharistický kongres je příležitost k oživení víry

Za svou návštěvou Budapešti, kde byl 11. a 12. září 2021 přítomen závěrečným dnům Mezinárodního eucharistického kongresu, se ohlíží olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík.
15.09.2021