Novokněz Livinus z Nigérie žil jen 23 dní od svého svěcení. Zanechal svědectví o hodnotě kněžství

V Římě zemřel v pátek 23. dubna novokněz, který kvůli závažné nemoci požádal papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. 31letý Nigerijec P. Livinus z řeholního společenství Mater Dei byl vysvěcen na Zelený čtvrtek. Jeho svědectví o hodnotě daru kněžství má sílu, přestože byl knězem jen 23 dní.
Publikováno: 26. 4. 2021 10:45

Foto: Vatican News, slovenská sekce

Livinus Esomchi Nnamani vstoupil do řehole Mater Dei v nigerijském městě Owerri před deseti lety. Po prvních řeholních slibech mu byla diagnostikována leukémie. To ho však nezastavilo v jeho formaci, kvůli které v roce 2019 přijel do Říma.

Poslední měsíce strávil Livinus v nemocničním zařízení. I přes svůj zhoršující se zdravotní stav, se rozhodl požádat papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. Papež František s odpovědí neotálel a již druhý den, na Zelený čtvrtek 1. dubna, mohl být vysvěcen na kněze. 

V nemocnici byli na jednoduchém obřadu přítomni jen někteří řeholní spolubratři a zdravotnický personál, svěcení vedl římský pomocný biskup Daniele Libanori SJ, který otci Liviniovi pomohl doručit jeho žádost Svatému otci. Při obřadu pomazal novokněze křižmem, kterou si právě přinesl ze mše Missa chrismatis z Vatikánské baziliky.

Ode dne svého vysvěcení slavil P. Livinus eucharistii každý den ze svého lůžka, s výjimkou předposledního dne, kdy mu to už nemoc nedovolila. Svou oběť vynucenou nemocí spojoval neustále s obětí Krista, jak mu to při svěcení radil biskup Libanori. Po pohřbu, který se v Římě uskuteční dnes 26. dubna, budou pozůstatky P. Livinusa převezeny do rodné Nigérie.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021