Novokněz Livinus z Nigérie žil jen 23 dní od svého svěcení. Zanechal svědectví o hodnotě kněžství

V Římě zemřel v pátek 23. dubna novokněz, který kvůli závažné nemoci požádal papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. 31letý Nigerijec P. Livinus z řeholního společenství Mater Dei byl vysvěcen na Zelený čtvrtek. Jeho svědectví o hodnotě daru kněžství má sílu, přestože byl knězem jen 23 dní.
Publikováno: 26. 4. 2021 10:45

Foto: Vatican News, slovenská sekce

Livinus Esomchi Nnamani vstoupil do řehole Mater Dei v nigerijském městě Owerri před deseti lety. Po prvních řeholních slibech mu byla diagnostikována leukémie. To ho však nezastavilo v jeho formaci, kvůli které v roce 2019 přijel do Říma.

Poslední měsíce strávil Livinus v nemocničním zařízení. I přes svůj zhoršující se zdravotní stav, se rozhodl požádat papeže o povolení k předčasnému vysvěcení. Papež František s odpovědí neotálel a již druhý den, na Zelený čtvrtek 1. dubna, mohl být vysvěcen na kněze. 

V nemocnici byli na jednoduchém obřadu přítomni jen někteří řeholní spolubratři a zdravotnický personál, svěcení vedl římský pomocný biskup Daniele Libanori SJ, který otci Liviniovi pomohl doručit jeho žádost Svatému otci. Při obřadu pomazal novokněze křižmem, kterou si právě přinesl ze mše Missa chrismatis z Vatikánské baziliky.

Ode dne svého vysvěcení slavil P. Livinus eucharistii každý den ze svého lůžka, s výjimkou předposledního dne, kdy mu to už nemoc nedovolila. Svou oběť vynucenou nemocí spojoval neustále s obětí Krista, jak mu to při svěcení radil biskup Libanori. Po pohřbu, který se v Římě uskuteční dnes 26. dubna, budou pozůstatky P. Livinusa převezeny do rodné Nigérie.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021