Katolický týdeník: Křesťan a evoluce

Datum publikace27. 4. 2021, 17.15

Má pravdu Bible, nebo soudružka učitelka? Jsme stvořeni rukou Pána Boha, nebo jsme povstali z opice? To bylo dilema, které za minulého režimu řešily mnohé děti z věřících rodin. Ale co když platí obojí?

Těm výpravným obrázkům od Zdeňka Buriana mohly černobílé kresby v biblických dějepravách jen těžko konkurovat. Neandrtálci na nich byli jako živí. A tak v hlavě nejednoho věřícího žáčka začaly klíčit pochybnosti, zda ho pan farář v hodinách náboženství nevodí za nos a nemá pravdu spíše soudružka učitelka, zvláště když je to prý vědecky podloženo.

Ještě v 90. letech, když jsem učil náboženství a s dětmi probíral první kapitoly knihy Genesis, jsem v následující hodině od některých slyšel, jak byli jejich rodiče trochu zaskočeni, že bychom mohli mít s opicemi přece jen něco společného. Byla to pro ně jakási třináctá komnata, kam raději s kritickým rozumem nevstupovali, protože „je to přece psáno v Bibli“.

Biblická zpráva vypovídá o něčem jiném. Bůh stvořil člověka z prachu země, tedy z hmotných přírodních prvků, které mohly mít podobu společného živočišného prapředka. Podstatný je onen dosud tajemný okamžik, kdy se z něj stává člověk, ono Boží „vdechnutí“ nesmrtelné lidské duše (Katechismus 362-363), která nás činí Božím obrazem.

Dnes s přísunem informací mizí i dřívější zdánlivý rozpor mezi vědou a vírou. Ostatně jak píše P. Marek Vácha ve své knížce Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle knihy Genesis (Cesta 2014), „katolická církev nikdy a v žádném ze svých oficiálních textů nekonstatovala, že evoluce neexistuje“. A u příležitosti 137 let od vydání Darwinovy knihy O původu druhů pronesl papež Jan Pavel II. krátký, zato důležitý projev k členům Papežské akademie věd, kdy řekl, že „pravda nemůže jít proti pravdě“ a že existuje mnoho přírodovědných výkladů, jak evoluce probíhá. „Připomene, že rovněž existuje řada filozofických interpretací, z nichž některé jsou s katolickou vírou zcela neslučitelné, a jiné zcela slučitelné,“ píše kněz a přírodovědec Marek Vácha.

Jedním z průkopníků křesťanského pohledu na evoluci byl jezuita a přírodovědec Pierre Teilhard de Chardin, od jehož narození uplyne 1. května 140 let. Za svého života zakusil spíše nepochopení a umlčování.

Vývoj však nelze zastavit, zejména v evoluční biologii. Loni vydaná kniha lékaře a filozofa Jiřího Váchy Meze darwinismu (v anketě Dobrá kniha KT ji mezi knihy roku zařadili právě Marek Vácha či Jiří Grygar) poukazuje na nejnovější stav poznání i na přetrvávající manipulace, které se tváří jako nezvratný vědecký výsledek. Víra stejně jako vědecké poznání zkrátka nesmí ustrnout v dětských kalhotách.

JAN PAULAS

Více lze nalézt spolu s dalšími texty na www.katyd.cz, kde je v době pandemie ke čtení celé vydání.

Papež vyhlásil růžencový „maraton“

Papež zahájí modlitební „štafetu“ za konec pandemie, která po celý mariánský měsíc propojí věřící online skrze 30 poutních míst. Mezi přizvanými svatyněmi jsou Čenstochová, Medžugorje, Lurdy či Fatima.

Roman Joch: Česko vždy patřilo na Západ

S novými informacemi o vrbětické  kauze možná nastal okamžik  zlomu, kdy se musíme jako země rozhodnout, do kterého  civilizačního okruhu chceme patřit.  Na Západ, nebo na Východ?

Rozhovor: Archa má cíl. Už přes 60 let

Spirituál kvintet patří už déle než šedesát let k neopomenutelným souborům na domácí hudební scéně a celou tu dobu stojí v jeho čele Jiří Tichota.

Sbírka a soutěž na Mendelovu sochu v Brně

Rok před připomínkou 200 let od narození P. Gregora Johanna Mendela, augustiniána a světově uznávaného zakladatele genetiky, začíná soutěž i finanční sbírka na zhotovení jeho sochy v centru Brna.

Připravujeme: BISKUP VLASTIMIL KROČIL nabídne v rozhovoru ohlédnutí za šesti dekádami svého života (* 10. května 1961) a šesti lety biskupské služby.

Autor článku: Tereza Myslilová