Šperk svaté Ludmily

Jubilejní výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily připomíná výzva Poděkujme ženám. Tou chce Arcibiskupství pražské ukázat, že velké ženy nejsou jen postavami ze starých legend, ale žijí i v dnešní době. Kdo se do výzvy zapojí, může své ženě poděkovat unikátním českým šperkem a ještě tím podpořit dobrou věc.
Publikováno: 28. 4. 2021 13:30

„Šperky mají tvar brože a na jejich uměleckém ztvárnění jsme se domluvili s mladou českou šperkařkou Eliškou Novákovou. Eliška při jejich tvorbě vychází z toho, jaká byla doba, v níž naše patronka žila. Brože jsou proto z betonu, základního stavebního materiálu z časů budování chrámů, a jsou provedené ve třech barevných variantách,“ vysvětluje Linda Dolečková z pražského arcibiskupství. Jak dodává, každá z barev symbolizuje některou z vlastností sv. Ludmily: cihlová barva její láskyplnou péči o rodinu, šedá barva moudrost potřebnou ke zdárné výchově dětí a antracitová se zlatým dekorem státotvornou uměřenost a schopnost unést velkou odpovědnost. 

Podle arcibiskupství bude každá brož individuální, šitá na míru konkrétnímu zájemci. Vyrábět se budou během celého roku, nevznikne jich ale více než symbolických 1100. „Hotový šperk pak opatříme pěknou dárkovou krabičkou s originální malbou od architekta Davida Vávry a zašleme objednateli či přímo obdarované osobě,“ říká Linda Dolečková.

Zapojení do výzvy Poděkujme ženám je možné na webových stránkách apha.cz. V první fázi je možné si zvolit barevné provedení brože a upřesnit, zda ji má obdarovaná dostat rovnou, nebo ji chce dárce předat osobně. Místo platby pak Arcibiskupství vyzývá k podpoře dobročinných účelů. „Na oplátku dárce prosíme o zaslání daru ve výši alespoň 2500 Kč na sbírku k podpoře stavby školy svaté Ludmily pro děti s vážnou poruchou řeči,“ uzavírá Linda Dolečková.

Bližší informace naleznete zde: Poděkujme ženám! – Apha

Zdroj: Jiří Prinz, AP

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021