Konflikt na Ukrajině představuje globální hrozbu

Konflikt na východní Ukrajině představuje ohrožení nejen pro tento region, ale pro celý svět, domnívá se arcibiskup Borys Gudziak, představitel ukrajinské řeckokatolické církve ve Spojených státech. Vyjadřuje přesvědčení, že Rusko usiluje o úpadek jeho země prostřednictvím vojenských operací, hospodářských machinací a dezinformací.
Publikováno: 29. 4. 2021 13:15

V rozhovoru pro portál Crux Now arcibiskup Gudziak zdůrazňuje, že sedmiletý konflikt na východní Ukrajině je zásadní nejen pro evropskou geopolitickou situaci, ale také pro asijskou. „Bez Ukrajiny není Rusko impériem, a právě o takový status své země prezident Putin usiluje,“ říká ukrajinský arcibiskup.

Připomíná také, že Ukrajina byla první zemí, která se zbavila jaderného arsenálu pod podmínkou, že Spojené státy, Velká Británie, Rusko a do určité míry Francie zaručí její teritoriální integritu.

„Tato integrita je porušována již sedm let a jediným dopadem této války pro Rusko je to, že pár stovek milionářů nemůže zajet na sváteční nákupy do Londýna nebo zaletět do kasina v Monaku. Zatímco na druhé straně zemřelo více než 14 tisíc Ukrajinců a více než dva miliony se staly uprchlíky,“ obžalovává západní velmoci z netečnosti arcibiskup Gudziak.

V konfliktu na Ukrajině spatřuje rovněž vážné ohrožení pro křesťanské společenství v této zemi. „Na Blízkém východě byli vyznavači Krista zdecimováni válkou a pronásledováním. Mnozí došli k závěru, že v takových podmínkách nelze žít a svobodně vyznávat svou víru, a odjeli. S Ukrajinou se může stát něco velmi podobného,“ poznamenává filadelfský řeckokatolický arcibiskup.

Navzdory nesnadné situaci nevidí budoucnost v chmurných tónech. Řeckokatolická církev již ukázala, že dokáže přežít pronásledování. „Ještě před 35 lety jsme působili ilegálně, měli jsme sotva 300 stárnoucích kněží. Dnes máme 3 tisíce kněží a 36 diecézí, z toho 20 mimo Ukrajinu, máme mladý a dynamický episkopát, v němž několik biskupů nedovršilo čtyřicítku. Jsme Velikonoční církev, která měla zemřít, ale žije“ – říká arcibiskup Borys Gudziak.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021