Papežská univerzita rozšiřuje zázemí pro boj proti zneužívání

Centrum pro ochranu nezletilých působící při Papežské gregoriánské univerzitě rozšiřuje obor své působnosti. Jak informovalo vedení školy, bude přeměněno v Institut antropologie, který nabídne interdisciplinární studia zaměřená na otázky důstojnosti člověka a péče o ty, kdo jsou nejvíce vystaveni ohrožení. Stane se tak jedním z největších středisek nabízející vzdělání v oblasti prevence sexuálního zneužívání ve světovém měřítku. Činnost institutu bude zahájena 1. září letošního roku.
Publikováno: 29. 4. 2021 13:15

Prohlášení rektora Gregoriánské univerzity mluví o “historickém rozhodnutí”, které potvrzuje a posiluje zaangažovanost této univerzity v ochraně nezletilých a jiných bezbranných lidí. „Tato transformace prohloubí rovněž interdisciplinární rozměr výchovy a bádání, všeobecně uznávaný za základ pro řešení problémů spojených se zneužíváním a jeho předcházení,” napsal P. Nuno da Silva Gonçalves.

Nový institut – jak čteme v prohlášení – má vytvořit institucionální rámec pro dosavadní činnost Centra na ochranu nezletilých. Bude mít vlastní katedru a možnost udělovat nejen diplom, ale také vědecké tituly: licenciát v oboru ochrany nezletilých a doktorát v oboru antropologie.

Dosavadní Centrum na ochranu nezletilých bylo založeno v roce 2021 s cílem poskytnout církvi profesionální podporu v prevenci zneužívání a péči o oběti sexuálního násilí. Zaměřovalo se nejen na vzdělávací programy, ale také zajišťování prostředků pro bádání v oblasti prevence sexuálního zneužívání dětí. Další etapou bylo rozšíření oblasti vědecké práce na všechny zranitelné osoby. Postupem času a vzhledem ke stále větší citlivosti k těmto otázkám se Centrum stalo vědeckou autoritou po celé světě a rostoucí poptávka přiměla vedení Gregoriánské univerzity k rozšíření oblasti jeho vědeckého zájmu.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021