Česko-německá bohoslužba u příležitosti ekumenického Kirchentagu bude online

Čeští a němečtí křesťané se v sobotu 15. května od 19.00 hodin sejdou ke společné online bohoslužbě. Tato akce se koná v rámci 3. ekumenického Kirchentagu s tématem z Markova evangelia „Jděte se podívat“.
Publikováno: 30. 4. 2021 12:45

Ekumenický Kirchentag je jedno z největších setkání katolíků a evangelíků v Německu a navazuje na tradici evangelického „Kirchentagu“ a katolického „Katholikentagu“, které se střídavě konají již po desetiletí každý rok. První ekumenický Kirchentag se uskutečnil v roce 2003 v Berlíně, druhý pak v roce 2010 v Mnichově.

V letošním roce se kvůli pandemickým opatřením jeho program musel z velké části přesunout online pod heslem „decentralizovaně a digitálně“. Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se proto rozhodly uspořádat s podporou Česko-německého fondu budoucnosti alespoň virtuální setkání mezi českými a německými křesťany.

Pomocí videokonference se propojí evangelický kostel v Kelsterbachu u Frankfurtu nad Mohanem, kde se měl Kirchentag konat, a římskokatolický kostel sv. Jiljí v Nymburce. Zástupci různých křesťanských církví na české i německé straně se spojí v ekumenické bohoslužbě, která bude živě vysílána online.

Účastníky bohoslužby osloví i významné osobnosti českého a německého duchovního života - Tomáš Holub, biskup plzeňský a delegát ČBK pro ekumenu, Daniel Ženatý, předseda ERC a synodní senior Českobratrské církve evangelické, dále pak pravoslavný arcikněz Radu Constantin Miron, předseda Sdružení křesťanských církví v Německu, a Detlev Knoche, zástupce pro ekumenu evangelické církve v Hessensku. Po bohoslužbě bude příležitost k neformálnímu společenskému setkání všech zúčastněných prostřednictvím online platformy.

Křesťané z obou zemí chtějí touto bohoslužbou vyslat jasný signál, že i navzdory těžkostem, které dnešní pandemická doba přináší, jim záleží na ekumenických vztazích a na česko-německém porozumění.

Odkaz na bohoslužbu a na společenské setkání najdete na adrese www.ekumenickarada.cz/kirchentag.   

Zdroj: TZ

Soubory ke stažení

velikost 1 160 KB
Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
11.05.2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
11.05.2021