Papež zahájil růžencový "maraton" za ukončení pandemie

Papež František dnes večer v Gregoriánské kapli Vatikánské baziliky zahájil „modlitební maraton“ za ukončení pandemie koronaviru, která více než rok sužuje celý svět, a za návrat k sociálním a pracovním aktivitám. Prostřednictvím Papežské rady pro evangelizaci se římský biskup obrátil na různé mariánské svatyně po celém světě, aby se staly prostřednicemi „naléhavé modlitby“ celé církve, jak o ní hovoří Skutky apoštolů (Sk 12,5).
Publikováno: 1. 5. 2021 19:30

Modlitbu růžence, k níž se prostřednictvím přímého přenosu mohli připojit věřící z celého světa, Svatý otec vedl před ikonou Panny Marie ustavičné pomoci, která byla v Římě uctívána již v sedmém století. Papež Řehoř XIII. (1572-85), reformátor kalendáře, zakladatel Gregoriánské univerzity a podporovatel věd a umění ji roku 1578 přenesl do zmíněné kaple, která pod oltářem uchovává ostatky sv. Řehoře Naziánského, biskupa a učitele církve. V roce 2013, během Roku víry, ikona prošla renovací, a vzhledem k tomu, že se jednalo o první restaurátorskou práci tohoto typu za pontifikátu papeže Františka, bylo dílo opatřeno nápisem, který tohoto latinskoamerického papeže svěřuje právě přímluvě Matky Boží ustavičné pomoci.

V modlitbě růžence a doprovodných čteních se dnes večer v Gregoriánské kapli Vatikánské baziliky střídaly rodiny z Říma a kraje Latium s mladými lidmi, kteří zastupovali různá hnutí nové evangelizace. Papež František při této příležitosti požehnal růžence, které byly obratem zaslány do mariánských svatyní rozptýlených po celém světě, které si po příštích třicet dní budou předávat „modlitební štafetu“. Jejich seznam zveřejnila Papežská rada pro novou evangelizaci.

Jde o místa, na kterých se odehrála některá z patnácti církví uznaných soukromých mariánských zjevení (portugalská Fatima, francouzské Lurdy, irský Knock, belgické Banneux), ale také hlavní poutní místa v Latinské Americe (mexické Guadalupe, brazilská Aparecida či papežovo oblíbené argentinské Luján) a na dalších světadílech, či místa vysoce symbolická, jako je japonské Nagasaki. Nechybí ani Medžugorje a České republice snad zeměpisně nejbližší bavorský Altötting či Čenstochová se svými černými Madonami. Každodenní modlitba růžence v těchto mariánských svatyních bude určována zvláštním úmyslem, který se přimlouvá za různé kategorie lidí, nejvíce postižených současnou pandemií – od těch, kteří se nemohli rozloučit se svými drahými, přes zdravotníky po bezdomovce a ekonomicky strádající lidi a všechny zesnulé.
Závěrečnou modlitbu mariánského měsíce opětovně povede papež František ve Vatikánských zahradách.

Zdroj: Vatican News, česká redakce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021