Výzva předsedy ČBK k modlitbě za mír na Ukrajině

Datum publikace1. 5. 2021, 13.15

Vzhledem k trvajícímu konfliktu na Ukrajině vyzývá předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner k modlitbě za mír v této zemi.

Foto: Radek Šipka, Člověk a víra

Bratři a sestry,

vzhledem k vážnosti situace na Ukrajině, kde konflikt trvá již sedm let a stále eskaluje, vyzývá Česká biskupská konference, abychom se my u nás připojili k modlitbám za zklidnění situace a mír v této zemi.

Znepokojení nad zvýšenou vojenskou aktivitou na východní Ukrajině vyjádřil také nedávno i papež František, který nás vyzval k modlitbě na tento úmysl:

„S hlubokými obavami sleduji události v některých oblastech východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících množí případy porušování klidu zbraní, a s velkým znepokojením pozoruji zvýšení vojenské činnosti. Prosím a naléhavě žádám, aby se předešlo eskalaci napětí, a naopak se přistoupilo ke gestům, která by byla s to posílit vzájemnou důvěru a usnadnit tolik nezbytné a vytoužené smíření a mír. Také připojil prosbu za modlitbu na tento úmysl: Mějme na srdci také těžkou humanitární situaci, v níž se ocitl tento národ, kterému vyjadřuji svoji blízkost a na jehož úmysl vás prosím o modlitbu.“

Připojme se proto v neděli 2. května 2021 (případně i jiný den) ve svých farnostech a komunitách k modlitbě za Ukrajinu například při mši svaté, a to zařazením přímluvy za pokoj, mír a velikonoční naději na Ukrajině. Křesťanské komunity zde v těchto dnech  podle juliánského kalendáře slaví Velikonoce.

Mons. Jan Graubner
předseda České biskupské konference