Oslava premonstrátského jubilea na Strahově

Premonstrátský řád o letošních Vánocích oslaví 900 let od svého vzniku a prvních slibů svatého Norberta a jeho následovníků. V sobotu 1. května 2021, o svátku přenesení ostatků sv. Norberta na pražský Strahov roku 1627 se uskutečnily právě v této kanonii první z několika řádových oslav jubilea. Slavnou mši svatou v opatské bazilice Nanebevzetí Panny Marie v 10 hodin celebroval litoměřický biskup Jan Baxant.
Publikováno: 5. 5. 2021 13:30

Foto: Kanonie premonstrátů v Nové Říši

„Tolik opatů pohromadě jsem snad ještě neviděl,“ zavtipkoval na začátku mše biskup Baxant. Slavnosti se totiž zúčastnili kromě strahovských opatů Daniela a Michaela také opatové z premonstrátských klášterů na území České republiky. Z účasti na této bohoslužbě se omluvil kvůli současné situaci opat Ambróz Martin Štrbák ze slovenského Jasova a sestry z Kongregace na Slovensku.

Na závěr mše svaté předal opat Daniel biskupu Baxantovi stříbrnou pamětní medaili. Předáním zlaté jubilejní medaile pak také poděkoval svému předchůdci, opatu Michealovi Pojezdnému.

Kvůli epidemické situaci byla účast na bohoslužbě omezena pro pozvané hosty za dodržení všech platných opatření. Veřejnost mohla mši svatou i večerní nešpory sledovat přes přímý přenos na YouTube profilu strahovského kláštera, kde zájemci najdou i jejich záznam.

Večer v 18 hodin bratři slavili slavnostní nešpory, kterým předsedal arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Ten v promluvě připomenul důležitost události přenesení ostatků zakladatele řádu svatého Norberta roku 1627 z Magdeburgu na Strahov.

„Přítomnost sv. Norberta v naší zemi jako zemského patrona, jako postavy muže, který má starost a bdí nad jejím duchovním životem, to není okrajová záležitost. Můžeme se podívat na církevní mapu, kde uvidíme, jaké bylo množství opatství a jak veliký počet vašich předchůdců evangelizoval a udržoval nejenom duchovní život v rámci české a moravské provincie.“ řekl kardinál Duka a na závěr poděkoval všem premonstrátům: „Za každý odvážný a dobrý krok, díky vám!“
 
Další oslavy v rámci československé cirkárie se budou konat 29. května 2021 v Nové Říši. 

Zdroj: TZ Kanonie premonstrátů v Nové Říši

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021