Oslava premonstrátského jubilea na Strahově

Premonstrátský řád o letošních Vánocích oslaví 900 let od svého vzniku a prvních slibů svatého Norberta a jeho následovníků. V sobotu 1. května 2021, o svátku přenesení ostatků sv. Norberta na pražský Strahov roku 1627 se uskutečnily právě v této kanonii první z několika řádových oslav jubilea. Slavnou mši svatou v opatské bazilice Nanebevzetí Panny Marie v 10 hodin celebroval litoměřický biskup Jan Baxant.
Publikováno: 5. 5. 2021 13:30

Foto: Kanonie premonstrátů v Nové Říši

„Tolik opatů pohromadě jsem snad ještě neviděl,“ zavtipkoval na začátku mše biskup Baxant. Slavnosti se totiž zúčastnili kromě strahovských opatů Daniela a Michaela také opatové z premonstrátských klášterů na území České republiky. Z účasti na této bohoslužbě se omluvil kvůli současné situaci opat Ambróz Martin Štrbák ze slovenského Jasova a sestry z Kongregace na Slovensku.

Na závěr mše svaté předal opat Daniel biskupu Baxantovi stříbrnou pamětní medaili. Předáním zlaté jubilejní medaile pak také poděkoval svému předchůdci, opatu Michealovi Pojezdnému.

Kvůli epidemické situaci byla účast na bohoslužbě omezena pro pozvané hosty za dodržení všech platných opatření. Veřejnost mohla mši svatou i večerní nešpory sledovat přes přímý přenos na YouTube profilu strahovského kláštera, kde zájemci najdou i jejich záznam.

Večer v 18 hodin bratři slavili slavnostní nešpory, kterým předsedal arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Ten v promluvě připomenul důležitost události přenesení ostatků zakladatele řádu svatého Norberta roku 1627 z Magdeburgu na Strahov.

„Přítomnost sv. Norberta v naší zemi jako zemského patrona, jako postavy muže, který má starost a bdí nad jejím duchovním životem, to není okrajová záležitost. Můžeme se podívat na církevní mapu, kde uvidíme, jaké bylo množství opatství a jak veliký počet vašich předchůdců evangelizoval a udržoval nejenom duchovní život v rámci české a moravské provincie.“ řekl kardinál Duka a na závěr poděkoval všem premonstrátům: „Za každý odvážný a dobrý krok, díky vám!“
 
Další oslavy v rámci československé cirkárie se budou konat 29. května 2021 v Nové Říši. 

Zdroj: TZ Kanonie premonstrátů v Nové Říši

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Arcibiskup Graubner bude celebrovat mši svatou při pouti Policie ČR

Ve čtvrtek 7. října 2021 se v olomoucké katedrále sv. Václava uskuteční mše svatá za Policii ČR: policisty, občanské zaměstnance a policisty, kteří položili svůj život při výkonu služby. Od 16.00 ji zde bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference.
16.09.2021

Šaštín: Poslední den cesty papeže na Slovensku

Na slavnost Panny Marie Sedmibolestné, patronky Slovenska, dnes dorazilo na mši se Svatým otcem Františkem do Šaštína téměř 60 tisíc poutníků. Papež František slavil bohoslužbu po společné modlitbě se slovenskými biskupy v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně na závěr čtyřdenní pastorační cesty na Slovensku. Po mši následovalo rozloučení na bratislavském letišti a Svatý otec odletěl zpět do Říma.
15.09.2021

Biskup Nuzík: Eucharistický kongres je příležitost k oživení víry

Za svou návštěvou Budapešti, kde byl 11. a 12. září 2021 přítomen závěrečným dnům Mezinárodního eucharistického kongresu, se ohlíží olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík.
15.09.2021

Katolický týdeník: Příběh první české světice

V pozdním létě roku 921 skončila na Tetíně pozemská pouť přemyslovské kněžny Ludmily rukama najatých vrahů. Proč se tak stalo, jak místo jejího mučednictví vypadá dnes a jakou inspirací je nám tato první česká světice dnes?
15.09.2021

Prešov a Košice: Třetí den cesty papeže na Slovensku

Dnes ráno se papež František vydal do Prešova a Košic. V Prešově dopoledne slavil řeckokatolickou liturgii sv. Jana Zlatoústého, poté odcestoval do Košic, kde se na sídlišti Luník IX setkal s Romy a následně dorazil mezi mladé na setkání na stadionu Lokomotiva. V rámci doprovodného programu mládeže slavil v 11.00 hodin mši svatou pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka.
14.09.2021