Papež František: Kontemplativní modlitba je „průvodce po cestě lásky“

Při pravidelné středeční audienci se papež František ve své katechezi zaměřil na téma kontemplativní modlitby. Kontemplace je podle Svatého otce „solí života", protože nám pomáhá následovat Ježíše na cestě lásky.
Publikováno: 5. 5. 2021 13:15

Na úvod své katecheze papež František připomněl, že každý člověk má svůj „kontemplativní rozměr“, který je jako sůl, která dává chuť a potěšení našim dnům. Můžete kontemplovat při pohledu na slunce, které vychází, nebo na stromy, jak se na jaře zelenají...při poslechu hudby nebo ptačího zpěvu, čtení knihy, před uměleckým dílem nebo mistrovským dílem, kterým je lidská tvář...“ Kontemplace ovšem není primárně aktivita, ale spíše způsob bytí, upozornil Svatý otec.

Kontemplace, víra, láska

Kontemplativní aspekt naší přirozenosti však vyžaduje proměnu srdce. „Být kontemplativní nezávisí na očích, ale na srdci. A zde přichází do hry modlitba jako akt víry a lásky, jako „dýchání“ našeho vztahu s Bohem.Modlitba podle něj očišťuje naše srdce a zaostřuje náš pohled, „což jí umožňuje uchopit realitu z jiného úhlu pohledu.“ Odkázal na slova arského faráře, sv. Jan Maria Vianneyho, že „kontemplace je pohled víry upřený na Krista.“ Všechno totiž pochází ze srdce, které si uvědomuje, že je na něj pohlíženo s láskou. 

Pohled na Krista

Papež František připomněl ještě další slova sv. Jana Maria Vianneyho, a to: „Já se dívám na něho a on se dívá na mne.“ Díky tomu si můžeme připomenout, že pro nejintimnější modlitbu není důležitý počet slov, ale stačí jediný pohled díky kterému si uvědomíme, že je svět obklopen velkou Láskou od které nás nic neoddělí. „Stačí jediný pohled...“ I Ježíš si vždy našel čas a prostor pro láskyplné společenství s Bohem Otcem.

Starověké pokušení

Svatý otec následně varoval před upadnutím do starodávného pokušení vnímat kontemplaci jako opak akce a upozornil, že někteří duchovní mistři minulosti prosazovali toto dualistické chápání modlitby. „Ve skutečnosti v Ježíši Kristu, v jeho osobě a v evangeliu neexistuje žádný kontrast mezi kontemplací a akcí. Podle papeže jedinou velkou výzvou v evangeliu je následovat Ježíše na cestě lásky. To je vrchol a střed všeho.

Dělat zázraky

Závěrem své katecheze zmínil papež František ještě sv. Jana od Kříže, jednoho z největších mystiků církve a mistrů kontemplativní modlitby, který říkal, že malý akt čisté lásky je pro církev užitečnější než všechna ostatní díla dohromady.A Svatý otec dodal: To, co se rodí z modlitby, a ne z domněnky našeho ega, to, co je očištěno pokorou, i když se jedná o skrytý a tichý skutek lásky, je největším zázrakem, jaký může křesťan učinit.

Zdroj: Vatican News, anglická a česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021