50 let diplomatických vztahů Svatého stolce s Evropskou unií

50. výročí navázání diplomatických vztahů Evropské unie se Svatým stolcem připomene ve Věčném městě projekt nazvaný Iter Europaeum. Každou neděli, počínaje 9. květnem, se zástupci jednotlivých členských států zúčastní “historických vycházek” do římských kostelů, ve kterých budou připraveny expozice připomínající dějiny diplomatických vztahů jednotlivých zemí s Vatikánem.
Publikováno: 6. 5. 2021 13:45

Akci zahájí mše svatá v římské katedrále, tedy v bazilice sv. Jana na Lateránu, kterou bude od 12 hodin sloužit kardinál Angelo De Donatis. Poté přejdou její účastníci pěšky do nedaleké baziliky Čtyř svatých korunovaných (Quattro santi coronati), kterou si za místo prezentace zvolilo Lotyšsko. Hned druhá návštěva bude patřit bazilice sv. Klimenta s hrobem sv. Cyrila, vybrané českým velvyslancem. Posledním zastavením této neděle bude pozoruhodný kostel sv. Štěpána z 5. století (San Stefano Rotondo), kde se schází maďarská komunita.

Každá z 27 zemí Evropské unie zvolila kostel spojený s jejími dějinami. Na světelném totemu představujícím dějiny vztahů mezi danou zemí a Vatikánem bude rovněž kód QR, odkazující na internetovou stránku www.itereuropaeum.eu, která bude aktivována 9. května a nabídne kromě dalších podrobností rovněž stručného průvodce a mapu kostelů. Akce zakončí 27. června v kostele P. Marie na Campo Santo Teutonico, německém hřbitově při Bazilice sv. Petra, mše na úmysl celé Evropské unie.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021