Generální sekretáři sdružení v COMECE se setkali online

Včera, 12. května 2021, se uskutečnilo online setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí sdružených v COMECE (Komise evropských biskupských konferencí). Českou biskupskou konferenci na jednání reprezentoval její generální sekretář P. Stanislav Přibyl.
Publikováno: 13. 5. 2021 10:45

Jednání, které svolal generální sekretář COMECE Manuel Barrios Prieto, navazovalo na setkání generálních sekretářů biskupských konferencí v lednu 2020 v Bruselu. „Během posledního roku došlo v některých zemích k personálním změnám, tak jsme se mohli seznámit zatím alespoň přes internet například s novými kolegy z Francie, Irska a Lotyšska,“ komentuje schůzku P. Přibyl. Cílem jednání bylo diskutovat o společných tématech, která Evropu spojují, jako jsou například dopady pandemie covid-19 a s tím spojené omezení bohoslužeb a náboženského života, očkování proti nemoci covid-19 nebo náboženská svoboda a migrace.
 
„Bylo zajímavé dozvědět se o problémech, kterým musí čelit v jiných zemích. Například Francie řeší problémy náboženské nenávisti a konflikty s tím spojené, Itálie příliv migrantů do jižních částí země, v Polsku se debatuje o přípustnosti očkování proti nemoci covid-19. Německou církví silně otřásá problematika sexuálního zneužívání a rovněž velmi rezonuje Synodální cesta. V sousedním Rakousku se začalo debatovat o uzákonění asistované sebevraždy a zákonu o náboženském násilí,“ popisuje generální sekretář ČBK, který na jednání rovněž referoval o situaci v České republice a zvládnutí pandemie covid-19, o změnách ve vedení ČBK, které proběhlo na jaře roku 2020, a dalších tématech, které rezonují společností, jako je např. tzv. kauza Vrbětice nebo přijetí návrhu zákona o sňatcích homosexuálních párů a ústavní ochraně manželství muže a ženy, které byly oba zatím schváleny v prvním čtení.
 
Jednání COMECE se účastní i generální sekretář CCEE (Rady evropských biskupských konferencí) P. Martin Michalíček, který potvrdil, že oslavy 50 let od založení CCEE stejně jako i letošní plenární zasedání proběhnou v Římě a na podzim roku 2022 by se mělo v Praze konat plenární zasedání CCEE, které z důvodu pandemie covid-19 nemohlo proběhnout v roce 2020, jak bylo plánováno.
 
Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE, Commissio episcopatuum Communitatis Europaeae) je organizace, která sdružuje evropské katolické biskupy s cílem, aby zkoumali politiku a legislativu Evropské unie z hlediska sociální nauky katolické církve. Je složena z delegátů biskupských konferencí všech 26 biskupských konferencí Evropské unie a v Bruselu má svého stálého generálního sekretáře, který udržuje kontakt s unijními institucemi i s apoštolským nunciem u Evropské unie. Českou biskupskou konferenci zastupuje královéhradecký biskup Jan Vokál, který je rovněž místopředsedou COMECE.
 
 
 
 
 
 
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021