Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.
Publikováno: 13. 5. 2021 10:30

Na zastavení konfliktu apelují již několik dní křesťané ve Svaté zemi. Rada církví Blízkého východu vybízí k respektování práv Palestinců v Jeruzalémě. Jsou to lidé, kteří mají právo na důstojný život a bezpečí, čteme v prohlášení blízkovýchodních církví.

Jak připomíná v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas o. Jean-Jacques Pérennès, ředitel Biblické školy v Jeruzalémě, hlavní příčinou nových napětí je vyvlastnění majetku Palestinců v arabské čtvrti Svatého města.

“Situace je poměrně dramatická. Již dlouho nedocházelo k takovému násilí. Přispělo k tomu mnoho prvků, a především kauza vyvlastnění majetku palestinských rodin z východního Jeruzaléma. V roce 1948 byli do této čtvrti přesídleni ze západního Jeruzaléma a nyní si židovští kolonizátoři osobují práva na jejich domy. Drama spočívá v tom, že tito Palestinci se nemohou vrátit do domů, o něž přišli v roce 1948. Zákon dovoluje jejich vysídlení z východní části, ale neumožňuje jim návrat do domů, z nichž byli přestěhováni. Spíše máme co do činění s určitou čistkou. Je tu pokušení, aby si v době politické destabilizace posloužili extrémisty. Může to napomoci k sevření šiků, což by mohlo vést k vytvoření koalice, která bude schopná vládnout v Izraeli. Poslední volby nic nevyřešily. Roste pouze počet lidí, kteří nechtějí Netanjahu. Udělají všechno proto, aby se nestal premiérem. To je všechno, co k tomu mohu povědět.”

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021