Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Datum publikace13. 5. 2021, 15.30

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).

Foto: Wikimedia

„Svoboda vyznání je ohrožovaná v mnoha částech světa. Jmenování vyslance ukazuje náš závazek chránit práva všech náboženství a přesvědčení,“ tweetoval 5. května místopředseda EK Margaritis Schinas. Ten je v evropské správě zodpovědný za dialog s církvemi a náboženskými a filozofickými společnostmi.

Stylianidis, člen Evropské lidové strany (EPP), dosud působil jako jeho osobní poradce. Předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), kardinál Jean-Claude Hollerich, jmenování uvítal s tím, že se „těší na úzkou spolupráci při prosazování základního práva svobody vyznání na celém světě“.

Chránit pronásledované

Úřad zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě vznikl v květnu 2016 a umožnil evropským státům přispět k řešení řady náročných situací v mnoha zemích, včetně např. propuštění pákistánské křesťanky Asie Bibi z cely smrti. Prvním a dosud jediným vyslancem byl Slovák Ján Figeľ, jehož mandát vypršel v roce 2019. EK poté opakovaně čelila výzvám, aby úřad znovu obsadila. Podle posledních statistik ve světě náboženské svobody závažně ubývá, a jak zdůrazňuje COMECE v tiskové zprávě, porušení práva na svobodu vyznání je leckdy prvním signálem, že brzy dojde na omezování dalších základních práv.

Zdroj: článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 20

Autor článku: TS ČBK