Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
Publikováno: 13. 5. 2021 15:30

Foto: Wikimedia

„Svoboda vyznání je ohrožovaná v mnoha částech světa. Jmenování vyslance ukazuje náš závazek chránit práva všech náboženství a přesvědčení,“ tweetoval 5. května místopředseda EK Margaritis Schinas. Ten je v evropské správě zodpovědný za dialog s církvemi a náboženskými a filozofickými společnostmi.

Stylianidis, člen Evropské lidové strany (EPP), dosud působil jako jeho osobní poradce. Předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), kardinál Jean-Claude Hollerich, jmenování uvítal s tím, že se „těší na úzkou spolupráci při prosazování základního práva svobody vyznání na celém světě“.

Chránit pronásledované

Úřad zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě vznikl v květnu 2016 a umožnil evropským státům přispět k řešení řady náročných situací v mnoha zemích, včetně např. propuštění pákistánské křesťanky Asie Bibi z cely smrti. Prvním a dosud jediným vyslancem byl Slovák Ján Figeľ, jehož mandát vypršel v roce 2019. EK poté opakovaně čelila výzvám, aby úřad znovu obsadila. Podle posledních statistik ve světě náboženské svobody závažně ubývá, a jak zdůrazňuje COMECE v tiskové zprávě, porušení práva na svobodu vyznání je leckdy prvním signálem, že brzy dojde na omezování dalších základních práv.

Zdroj: článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 20
 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Evropské dotační možnosti pro poskytovatele sociálních služeb

I v novém programovém období EU pokračuje dotační podpora pro poskytovatele sociálních služeb, a to jak na investiční aktivity, tak na ty neinvestiční. Kromě sociálních služeb dle zákona č. 108/2006 Sb. je podpora směřována i do sociálního bydlení, sociálního podnikání a vzdělávání zaměstnanců.
07.12.2022

Kdo si odnese letos ceny SIGNÁLY AWARDS 2022 ?

06.12.2022

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022