Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
Publikováno: 13. 5. 2021 15:30

Foto: Wikimedia

„Svoboda vyznání je ohrožovaná v mnoha částech světa. Jmenování vyslance ukazuje náš závazek chránit práva všech náboženství a přesvědčení,“ tweetoval 5. května místopředseda EK Margaritis Schinas. Ten je v evropské správě zodpovědný za dialog s církvemi a náboženskými a filozofickými společnostmi.

Stylianidis, člen Evropské lidové strany (EPP), dosud působil jako jeho osobní poradce. Předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), kardinál Jean-Claude Hollerich, jmenování uvítal s tím, že se „těší na úzkou spolupráci při prosazování základního práva svobody vyznání na celém světě“.

Chránit pronásledované

Úřad zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě vznikl v květnu 2016 a umožnil evropským státům přispět k řešení řady náročných situací v mnoha zemích, včetně např. propuštění pákistánské křesťanky Asie Bibi z cely smrti. Prvním a dosud jediným vyslancem byl Slovák Ján Figeľ, jehož mandát vypršel v roce 2019. EK poté opakovaně čelila výzvám, aby úřad znovu obsadila. Podle posledních statistik ve světě náboženské svobody závažně ubývá, a jak zdůrazňuje COMECE v tiskové zprávě, porušení práva na svobodu vyznání je leckdy prvním signálem, že brzy dojde na omezování dalších základních práv.

Zdroj: článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 20
 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).
28.09.2021

Papež k Akademii pro život: Potrat a eutanázie - velice špatný zvyk zabíjet

Nestačí pouze usilovat o rovnou distribuci vakcín, péči o zdraví je třeba vnímat v širším kontextu rovných a spravedlivých kritérií a podpory života. – Papež František o tom mluvil při audienci pro účastníky plenárního zasedání Papežské akademie pro život. Třídenní setkání tohoto grémia, které probíhá částečně streamovaně, se soustřední na téma veřejného zdraví.
27.09.2021

Synodalita - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o synodalitě.
27.09.2021

Náboženská svoboda - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o náboženské svobodě.
27.09.2021

Svátosti - Rozhovor s teoložkou Veronikou Řehákovou

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teoložkou Veronikou Řehákovou o svátostech.
27.09.2021