Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
Publikováno: 13. 5. 2021 15:30

Foto: Wikimedia

„Svoboda vyznání je ohrožovaná v mnoha částech světa. Jmenování vyslance ukazuje náš závazek chránit práva všech náboženství a přesvědčení,“ tweetoval 5. května místopředseda EK Margaritis Schinas. Ten je v evropské správě zodpovědný za dialog s církvemi a náboženskými a filozofickými společnostmi.

Stylianidis, člen Evropské lidové strany (EPP), dosud působil jako jeho osobní poradce. Předseda Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), kardinál Jean-Claude Hollerich, jmenování uvítal s tím, že se „těší na úzkou spolupráci při prosazování základního práva svobody vyznání na celém světě“.

Chránit pronásledované

Úřad zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě vznikl v květnu 2016 a umožnil evropským státům přispět k řešení řady náročných situací v mnoha zemích, včetně např. propuštění pákistánské křesťanky Asie Bibi z cely smrti. Prvním a dosud jediným vyslancem byl Slovák Ján Figeľ, jehož mandát vypršel v roce 2019. EK poté opakovaně čelila výzvám, aby úřad znovu obsadila. Podle posledních statistik ve světě náboženské svobody závažně ubývá, a jak zdůrazňuje COMECE v tiskové zprávě, porušení práva na svobodu vyznání je leckdy prvním signálem, že brzy dojde na omezování dalších základních práv.

Zdroj: článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 20
 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021