V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
Publikováno: 13. 5. 2021 14:15

„Relikvii nám daroval osobní tajemník papeže Jana Pavla II., kardinál Stanislaw Dziwisz. Figurální relikviář je vytvořen ze stříbra a skla a podle návrhu Václava Hlaváčka jej zhotovili manželé Kavanovi,“ říká diecézní konzervátor P. Vladimír Kelnar. Relikviář si podle jeho slov budou návštěvníci katedrály moci prohlédnout v kapli ve Vlašimi, naproti náhrobku sv. Jana Nepomuckého.

Relikviář s krví polského papeže je tak nejnovější součástí Svatovítského pokladu a v katedrále byl instalován při příležitosti oslav posvěcení tohoto chrámu. Stalo se tak v předvečer 40. výročí atentátu na Jana Pavla II. Tehdy, 13. května 1981, zaútočil na Svatopetrském náměstí na hlavu katolické církve turecký atentátník Mehmet Ali Agca. Ačkoli šlo o profesionálního zabijáka, papeže jeho kulka neusmrtila. Jan Pavel II. to později přičítal pomoci Panny Marie Fatimské, výročí jejíhož zjevení si ten den církev připomínala. Okolnosti atentátu nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny. Často se za důvod útoku na Kristova náměstka uvádí snaha nejvyšších představitelů Komunistické strany Sovětského svazu zlomit jeho zabitím vzrůstající polský antikomunismus, který ohrožoval sovětskou nadvládu ve střední Evropě. Rozhodující důkazy pro to však chybí. Faktem naproti tomu zůstává, že ještě téhož roku zostřily komunistické úřady represe proti představitelům katolické církve v tehdejším Československu, v jejichž důsledku byl nakonec uvězněn i dnešní český primas, kardinál Dominik Duka.

Text: Jiří Prinz
Zdroj: Arcibiskupství pražské

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021