V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
Publikováno: 13. 5. 2021 14:15

„Relikvii nám daroval osobní tajemník papeže Jana Pavla II., kardinál Stanislaw Dziwisz. Figurální relikviář je vytvořen ze stříbra a skla a podle návrhu Václava Hlaváčka jej zhotovili manželé Kavanovi,“ říká diecézní konzervátor P. Vladimír Kelnar. Relikviář si podle jeho slov budou návštěvníci katedrály moci prohlédnout v kapli ve Vlašimi, naproti náhrobku sv. Jana Nepomuckého.

Relikviář s krví polského papeže je tak nejnovější součástí Svatovítského pokladu a v katedrále byl instalován při příležitosti oslav posvěcení tohoto chrámu. Stalo se tak v předvečer 40. výročí atentátu na Jana Pavla II. Tehdy, 13. května 1981, zaútočil na Svatopetrském náměstí na hlavu katolické církve turecký atentátník Mehmet Ali Agca. Ačkoli šlo o profesionálního zabijáka, papeže jeho kulka neusmrtila. Jan Pavel II. to později přičítal pomoci Panny Marie Fatimské, výročí jejíhož zjevení si ten den církev připomínala. Okolnosti atentátu nejsou dodnes uspokojivě vysvětleny. Často se za důvod útoku na Kristova náměstka uvádí snaha nejvyšších představitelů Komunistické strany Sovětského svazu zlomit jeho zabitím vzrůstající polský antikomunismus, který ohrožoval sovětskou nadvládu ve střední Evropě. Rozhodující důkazy pro to však chybí. Faktem naproti tomu zůstává, že ještě téhož roku zostřily komunistické úřady represe proti představitelům katolické církve v tehdejším Československu, v jejichž důsledku byl nakonec uvězněn i dnešní český primas, kardinál Dominik Duka.

Text: Jiří Prinz
Zdroj: Arcibiskupství pražské

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).
28.09.2021

Papež k Akademii pro život: Potrat a eutanázie - velice špatný zvyk zabíjet

Nestačí pouze usilovat o rovnou distribuci vakcín, péči o zdraví je třeba vnímat v širším kontextu rovných a spravedlivých kritérií a podpory života. – Papež František o tom mluvil při audienci pro účastníky plenárního zasedání Papežské akademie pro život. Třídenní setkání tohoto grémia, které probíhá částečně streamovaně, se soustřední na téma veřejného zdraví.
27.09.2021

Synodalita - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o synodalitě.
27.09.2021

Náboženská svoboda - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o náboženské svobodě.
27.09.2021

Svátosti - Rozhovor s teoložkou Veronikou Řehákovou

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teoložkou Veronikou Řehákovou o svátostech.
27.09.2021