Papež: Společnost, která nepřijímá život, přestává žít

Papež zahájil společně s italským premiérem Mariem Draghim demografickou konferenci (“Stati Generali della Natalità“) pořádanou italským Fórem rodinných asociací.
Publikováno: 14. 5. 2021 17:45

Na jedné straně „zmatek kvůli nejistotě zaměstnání“, na druhé straně „obavy vyvolané stále méně udržitelnými náklady na výchovu dětí“ a „smutek“ žen, „ které jsou v práci odrazovány od toho, aby měly děti, nebo si musejí zakrývat břicho“. Toto je „tekutým pískem, který může společnost utopit“ a přispívá k tomu, že tato demografická zima, která je už v Itálii stálým fenoménem, bude ještě „chladnější a temnější“. Papež František těmito slovy dnes dopoledne v Auditoriu della Conciliazione zahájil konferenci věnovanou demografické situaci Itálie a světa .

Papež přišel dnes do Auditoria, které je vzdálené jen pár kroků od náměstí svatého Petra a je součástí budovy, ve které sídlí i Vatikánský rozhlas. Přítomný byl také předseda italské vlády Mario Draghi, po jehož projevu následovaly projevy dalších hostů pozvaných ke třem tematickým okruhům: představitelé bank, firem, pojišťoven, médií či sportu. Shromáždili se k diskuzím na téma porodnosti v zemi, kde v roce 2020 došlo k jejímu 30% poklesu.

Jen polovina mladých lidí věří, že budou mít alespoň dvě děti

To je přesně trend, který je třeba obrátit kvůli „restartu Itálie počínaje životem, počínaje od lidské bytosti“, řekl František ve svém projevu, ve kterém své myšlenky adresoval především mladým demotivovaným lidem, ze kterých „jen polovina věří, že budou moci mít během svého života dvě děti."

„Itálie tak je už roky zemí s nejnižším počtem narozených dětí v Evropě,“ poznamenává papež.

„Každý rok je to jako by zmizelo město s více než dvěma stovkami tisíc obyvatel. V roce 2020 se dosáhlo nejnižšího počtu narozených, a to nejen kvůli Covidu. Je to neustálý, pokračující klesající trend, stále drsnější zima."

Generační udržitelnost

Jde tu o udržitelnost „ekonomickou, technologickou a environmentální“. Ale také o generační udržitelnost. „Pokud nebudeme pozorní vůči rodinám a dětem, nebudeme schopni zajistit výrobu a chránit životní prostředí. Odtud pramení udržitelný růst“, tvrdí papež František a odvolává se na historické poučení z poválečné obnovy: „Nebyl to restart bez populační exploze“. A dokonce ani dnes, v situaci restartu, ve které se ocitáme kvůli pandemii, „nemůžeme následovat krátkozraké modely růstu, jako by bylo zapotřebí jen několika rychlých úprav, abychom se připravili na zítřek. Ne, dramatický počet porodů a děsivá čísla pandemie vyžadují změnu a odpovědnost “.

„Bez narození není budoucnost“

Na závěr jednoduché a upřímné slovo: „Děkuji“.

„Děkuji každému z vás a těm, kteří věří v lidský život a v budoucnost. Někdy budete mít pocit, že křičíte do prázdna a bojujete s větrnými mlýny. Ale pokračujte, nevzdávejte to, protože je dobré snít o dobrém a budovat budoucnost. A bez porodnosti není budoucnost."

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021