Fotogalerie: Slavnosti Navalis připomněly 300. let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Datum publikace16. 5. 2021, 18.15

Svatojánské slavnosti Navalis letos připomněly 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavnosti byly zahájeny v sobotu 15. května 2021 mší svaté v katedrále sv. Víta a poté pokračovaly slavnostním procesím z Pražského hradu na Karlův most. Na památku tohoto významného českého světce se v 19.30 po celém světě rozeznělo 300 zvonů v kostelech a kaplích, které jsou spojeny právě s ním.

Foto: Anna Guthrie, Člověk a Víra

Jubilejní 300. výročí od beatifikace sv. Jana Nepomuckého připomněly letošní Svatojánské oslavy Navalis, které se v sobotu 15. května uskutečnily v centru Prahy.

Program letošního 13. ročníku Navalis zahájila v 17.30 bohoslužba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Celebroval ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a v přímém přenosu ji vysílala Česká televize.

Po bohoslužbě se svatojánské procesí přemístily na Karlův most, kde od 19.00 začala další část programu. Přesně v 19.30 se pak rozeznělo po celém světě symbolických 300 zvonů, které připomněly slavnou beatifikaci z roku 1721.

„Zvonilo se například na Kubě, v Chorvatsku, Polsku, Německu, Itálii, Indii, Austrálii, USA, Brazílii či Španělsku,“ řekl předseda Svatojánského spolku Vojtěch Pokorný. Podtrhnul tím tak skutečnost, že sv. Jan Nepomucký je naším ve světě vůbec nejznámějším a nejpopulárnějším světcem.

V 19.40 mohli návštěvníci povzbudit otužilce, kteří si zaplavali pod Karlovým mostem. Program letošních jubilejních Navalis byl ve 20.30 ukončen slavnostním koncertem na hladině Vltavy.

Zdroj: Arcibiskupství pražské a Anna Guthrie, Člověk a Víra

Autor článku: TS ČBK