Fotogalerie: Slavnosti Navalis připomněly 300. let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého

Svatojánské slavnosti Navalis letos připomněly 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavnosti byly zahájeny v sobotu 15. května 2021 mší svaté v katedrále sv. Víta a poté pokračovaly slavnostním procesím z Pražského hradu na Karlův most. Na památku tohoto významného českého světce se v 19.30 po celém světě rozeznělo 300 zvonů v kostelech a kaplích, které jsou spojeny právě s ním.
Publikováno: 16. 5. 2021 18:15

Foto: Anna Guthrie, Člověk a Víra

Jubilejní 300. výročí od beatifikace sv. Jana Nepomuckého připomněly letošní Svatojánské oslavy Navalis, které se v sobotu 15. května uskutečnily v centru Prahy.

Program letošního 13. ročníku Navalis zahájila v 17.30 bohoslužba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Celebroval ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a v přímém přenosu ji vysílala Česká televize.

Po bohoslužbě se svatojánské procesí přemístily na Karlův most, kde od 19.00 začala další část programu. Přesně v 19.30 se pak rozeznělo po celém světě symbolických 300 zvonů, které připomněly slavnou beatifikaci z roku 1721.

„Zvonilo se například na Kubě, v Chorvatsku, Polsku, Německu, Itálii, Indii, Austrálii, USA, Brazílii či Španělsku,“ řekl předseda Svatojánského spolku Vojtěch Pokorný. Podtrhnul tím tak skutečnost, že sv. Jan Nepomucký je naším ve světě vůbec nejznámějším a nejpopulárnějším světcem.

V 19.40 mohli návštěvníci povzbudit otužilce, kteří si zaplavali pod Karlovým mostem. Program letošních jubilejních Navalis byl ve 20.30 ukončen slavnostním koncertem na hladině Vltavy.

Zdroj: Arcibiskupství pražské a Anna Guthrie, Člověk a Víra
 

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021