Při polední modlitbě Regina Coeli vyzval papež k dialogu mezi Izraelci a Palestinci

Papež František reagoval na pokračující eskalaci ozbrojených střetů mezi pásmem Gazy a Izraelem a varoval před roztočením spirály smrti a ničení. Při poledním setkání v neděli 16. května vyzval věřící k neúnavné modlitbě, aby Izraelci a Palestinci dokázali najít cestu dialogu a odpuštění.
Publikováno: 16. 5. 2021 18:00

Po udělení poledního požehnání věřícím na Svatopetrském náměstí se papež František zaměřil na konflikt ve Svaté zemi. Vyjádřil se těmito slovy:

Drazí bratři a sestry!

S velkým znepokojením sleduji dění ve Svaté zemi. V těchto dnech došlo k násilným ozbrojeným střetům mezi Pásmem Gazy a Izraelem, které se mohou zvrhnout ve spirálu smrti a ničení. Mnoho lidí bylo zraněno a mnoho nevinných lidí zemřelo. Mezi nimi jsou i děti, což je hrozné a nepřijatelné. Jejich smrt je znamením, že lidé nechtějí budovat budoucnost, ale chtějí ji zničit.

Nárůst nenávisti a násilí, který postihuje různá města v Izraeli, je navíc vážnou ranou pro bratrství a mírové soužití mezi občany, kterou bude těžké zahojit, pokud nebude okamžitě zahájen dialog. Ptám se sám sebe: kam povede nenávist a pomsta? Opravdu si myslíme, že můžeme vybudovat mír tím, že zničíme toho druhého? "Ve jménu Boha, který stvořil všechny lidské bytosti jako rovné si v právech, povinnostech a důstojnosti a vyzval je, aby mezi sebou žili jako bratři a sestry" (srov. Dokument o lidském bratrství), vyzývám ke klidu; a ty, kteří mají v tomto ohledu zodpovědnost, k ukončení rachotu zbraní a k zahájení cesty míru, a to i s pomocí mezinárodního společenství.

Neustále se modleme, aby Izraelci a Palestinci našli cestu dialogu a odpuštění, aby trpělivě budovali mír a spravedlnost a krok za krokem se otevírali společné naději a bratrskému soužití.

Modleme se za oběti, zejména za děti, a prosme Královnu míru o mír. Zdrávas Maria...

Dnes začíná "Týden Laudato si'", ve kterém se budeme učit stále více naslouchat volání Země a volání chudých. Děkuji Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, Světovému katolickému klimatickému hnutí, Caritas Internationalis a mnoha dalším organizacím, které se ho účastní, a zvu všechny, aby se k němu připojili.

Zdravím poutníky z různých národů, kteří se včera zde v Římě u svatého Jana na Lateránu zúčastnili blahořečení kněze Františka Maria od Kříže, zakladatele řehole salvatoriánů a salvatoriánek. Byl neúnavným hlasatelem evangelia a využíval všech prostředků, které mu vnukala Kristova láska. Kéž je jeho apoštolská horlivost příkladem a vodítkem pro všechny, kdo jsou v církvi povoláni přinášet Ježíšovo slovo a lásku do každého prostředí. Zatleskejme novému blahoslavenému! Tady vepředu je jeho ikona....

Srdečně zdravím vás všechny, kteří jste přišli z Říma, z Itálie i z dalších zemí, zejména skupinu AGESCI-Lupetti z farnosti svatého Řehoře Velikého v Římě a seminář Redemptoris Mater z florentské diecéze.

Přeji všem hezkou neděli, také skvělým chlapcům Immacolaty. A prosím, nezapomeňte se za mě modlit. Dobrou chuť k obědu a na shledanou!

Zdroj: Vatican News, česká a slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021