Slavnostní poutní mše svatá v Nepomuku

Dnešní slavnostní poutní mší sv. vyvrcholily v Nepomuku oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Přinášíme také fotogalerii.
Publikováno: 16. 5. 2021 19:30

Foto: Martin Myslivec, Člověk a Víra

Slavnost začala v 9.45, kdy z areálu Arciděkanství Nepomuk vyšel liturgický průvod, který zamířil ke kostelu sv. Jana Nepomuckého. V průvodu byli kromě českých a moravských biskupů a Mons. Charlese Daniela Balva, apoštolského nuncia v České republice, také členové Matice Svatého Jana Nepomuckého, zástupci nepomuckých sportovců a dalších organizací a spolků z Nepomuku.

Mši svatou pak celebroval kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český. Celý text jeho homilie věnované odkazu sv. Jana Nepomuckého pro současnost si můžete přečíst na odkazu ZDE.

Vzhledem k platným protiepidemickým opatřením byla účast na obřadu v kostele omezena především na pozvané hosty. Mezi nimi nechyběl bývalý prezident České republiky Václav Klaus, náměstci hejtmanů Plzeňského a Jihočeského kraje, starosta Města Nepomuk i starostové okolních obcí.

Letošní oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého jsou největší událostí v novodobé historii města Nepomuk. Zástupci Římskokatolické farnosti – arciděkanství Nepomuk, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se organizaci oslav věnovali již od jara 2019. I když pandemie COVID-19 přípravy značně zkomplikovala, úsilím mnoha lidí se podařilo připravit rozsáhlý program více než 50 církevních i doprovodných akcí. Z nich zde uvádíme například včerejší slavnostní odhalení a požehnání sochy sv. Jana Nepomuckého na kruhovém objezdu U Pyramidy v Nepomuku, která byla náhodou nalezena na pozemku zrušeného řeholního hřbitova ve Lnářích. Dnešní program pokračoval Modlitbou ke sv. Janu Nepomuckému s Plzeňskou filharmonií v kostele sv. Jakuba Většího.

Z dalšího programu oslav upozorňujeme zvláště na následující:

18. 5. v 11.00: Modlitba za vlast – celebruje biskup Mons. Vlastimil Kročil za přítomnosti českých a moravských biskupů a představitelů obcí regionu; Pěvecký sbor Canto nepomucenum, sbormistryně Jana Vopalecká, varhany Petr Vopalecký, Dětský lidový soubor ZUŠ Nepomuk Pšeničky; kostel sv. Jakuba Většího.

30. 5. v 10.00: Světová svatojánská pouť – celebruje biskup Mons. Tomáš Holub za účasti tuzemských i zahraničních kněží z oblastí svatojánského kultu; Pět zemí, pět písní, pět jazyků, pět Janových hvězd aneb hudebníci z Nepomuka a jeho partnerských měst; kostel sv. Jana Nepomuckého.

30. 5. v 17.00: Eva Urbanová: Open Air Nepomuk – koncert k poctě sv. Jana Nepomuckého v předvečer výročí blahořečení. Koncert se koná po záštitou manželky prezidenta republiky Ivany Zemanové a od 20:15 jej bude živě vysílat program ČT Art.

31. 5. v 17.21: Slavnostní mše svatá na výroční den Janovy beatifikace – celebruje P. Vítězslav Holý; Chrámový sbor z Rožmitálu, sbormistr Hubert Hoyer; kostel sv. Jana Nepomuckého.

Kompletní program akcí najdete na http://www.svatynepomuk.cz/ 

Zdroj: Biskupství českobudějovické
Foto: Martin Myslivec, Člověk a Víra

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021