banner sekce
Sekce

Mládež

Služba v DCM mi dává příležitost nabídnout mladým to, co jsem zažila

V tomto roce bychom Vám chtěli postupně představit všechna Diecézní centra mládeže (DCM) a Vysokoškolská katolická hnutí (VKH). Jako první představujeme DCM v Českých Budějovicích. Jaký program v této nelehké době nabízí mladým? Nejen na to jsem se zeptala Petry Pletánkové, která v tomto Diecézním centru pro mládež pracuje.
Publikováno: 17. 5. 2021 9:09

Jak žije DCM během koronaviru?

 Diecézní centrum mládeže v Českých Budějovicích je součástí Pastoračního střediska, a tak společně s ostatními centry (pro rodinu, seniory, katechety) sdílíme společně kancelář plnou skvělých lidí. Doba covidová nás každého různě zasáhla. Proto myslím, že je skvělé, že jsme jako DCM společně v kanceláři s ostatními centry. Každé centrum vytváří originální akce svým způsobem a to je, myslím, obohacující i inspirativní pro nás všechny.

 Jaké akce/projekty jsou již za vámi? Je možné se na ně podívat třeba i zpětně?

 Určitě. Všechny video projekty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu. Videa jsou rozděleny podle kategorií (mládež, děti, senioři). Z offline akcí je za námi In víkend pro holky, Enter Camp a tábor pro děti Cesta kolem světa s Aslanem.


 

Jedním z velkých video projektů je Křížová cesta a workshopy, které byly vysílány v rámci virtuálního Diecézního setkání mládeže. Dalším projektem byla Myšlenka na týden, Modlitba růžence, podzimní modlitba (video-svědectví) Korunka k Božímu milosrdenství a v neposlední řadě projekt Adventní putování pro děti s Pannou Marií, do kterého se přípravou videí pro děti zapojila i mládež.

 Co Ti práce na DCM bere, co naopak dává?

 Když mi bylo patnáct let, setkala jsem se poprvé s lidmi, kteří některé období svého života věnovali právě mladým v DCM. Byla a jsem Bohu vděčná za to, že jsou akce, kde mohu žít společenství s Bohem a mladými lidmi. Služba v DCM mi dává příležitost nabídnout to, co jsem zažila, dalším mladým. Mám radost z každého mladého člověka, který přijede na akci, zažije společenství a odjíždí domů duchovně nabitý do každodenního života. Jestli mi DCM něco bere? To nevím. Asi volné víkendy, ale to moc nepočítám, protože mě služba v DCM naplňuje a každý povedený víkend mě těší.

 Na závěr: Máš nějakou radu/tip, jak si zpříjemnit tyto dny během koronaviru?

Dobu covidovou jsem ve svém osobním životě na začátku prožívala docela dost lenivě. Co se mi osvědčilo a co můžu dát jako tip, jak si zpříjemnit den, je třeba cvičení. Bydlím se skvělou kamarádkou a společné cvičení je vždy legrace. 

zdroj: www.magazinsignaly.cz

Další aktuality

Varování (nejen) mladých křesťanů před online studiem Bible se sektou Sinčchondžhi

Sekta Sinčchondžhi (Shincheonji), která v minulých letech cílila především na mladé křesťany v pražských ulicích, se v posledních měsících přizpůsobila přesunu do online prostředí. Nadále sice využívá možnosti oslovování křesťanů na základě osobních kontaktů (oslovování rodiny a přátel studenta, případně mladých v jeho farnosti a jiném společenství), ale ve velké míře nyní ke kontaktování využívá sociálních sítí: jedná se především o Instagram, ale používá rovněž Facebook, Pinterest a další sítě.
10.08.2021

Proběhl akreditovaný kurz hlavních vedoucích dětských táborů

V prvním víkendu měsíce června proběhl kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů, do kterého se letos zúčastnilo dvacet vedoucích.
09.06.2021

Novou zábavou bylo streamování modliteb a mší

Diecézní centrum života mládeže MAMRE (DCŽM Mamre) je fara v Osové Bítýšce, která již více než dvacet let slouží všem mladým lidem. Na faře neustále žije a pracuje tým dvou kněží a čtyři mladí laičtí spolupracovníci. V akademickém roku 2020/2021 to jsou konkrétně: P. Juris Jeniš, P. Tomáš Žižkovský, Dan Fiala, Domča Forbelská, Lukáš Mráz a Maruška Kyliánová, která se podělila o své zkušenosti na DCŽM Mamre.
04.06.2021

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Čas slunce, prvního ovoce a volnosti. Konečně můžeme vydechnout úlevou a nadechnout se z plných plic. Nejen venku, ale i v červnovém IN! najdete spoustu slunce, zajímavostí, zodpovězených dotazů, ale také zamyšlení o tom, co znamená jít s Pánem.
28.05.2021

Úřad pro laiky: Diecézní den mládeže je „epochální pastorační prioritou“

Úřad pro laiky, rodinu a život dnes zveřejnil nový pastorační dokument, který se zaměřuje na slavení Světového dne mládeže na diecézní úrovni. Příručku, kterou 22. dubna – ve výroční den předání kříže Světových dní mládeže – schválil papež František, dnes představili její autoři ze zmíněného vatikánského úřadu v Tiskovém středisku Svatého stolce.
19.05.2021