Lupa
Obsah Obsah
Portál

Nejsvětější Trojice: Tajemství, jež lze prožít

Datum publikace30. 5. 2021, 17.45
TiskTisk

V takřka letní římské atmosféře slavnosti Největější Trojice, promluvil papež František k lidem shromážděným na Náměstí sv. Petra před nedělní modlitbou Anděl Páně.Přinášíme plné znění jeho promluvy:

Foto: Vatican Media

Dobrý den drazí bratři a sestry!

O této slavnosti slavíme Boha, tajemství Jediného Boha. Boha, který je Otec i Syn i Duch Svatý, tři osoby. Avšak Bůh je jeden! Nicméně Otec je Bůh, Syn je Bůh, Duch svatý je Bůh. Nejsou to však tři bohové: Bůh je jeden a tři jsou osoby. Je to tajemství, které nám zjevil Ježíš Kristus: Svatá Trojice.

Dnes se pozastavujeme, abychom slavili toto tajemství, neboť osoby nejsou Boží vlastnosti, nikoli. Jsou to skutečné, odlišné a různé osoby; nejsou, jak říkal jeden filosof  (Plotínos a další novoplatonici, pozn. překl.), „Boží emanací“ (vyzařováním, přetékáním, pozn. překl.). Nikoli! Jsou to osoby. Je tu Otec, ke kterému se modlím v Otče náš, Syn, který mi dal vykoupení, ospravedlnění, Duch Svatý, který přetrvává v nás a v církvi. Duch, který mluví k našemu srdci, protože toto tajemství nalézáme obsažené ve výroku sv. Jana, který zahrnuje celé zjevení: „Bůh je láska“ (1 Jan 4.8.16). Bůh je láska, Syn je láska, Duch Svatý je láska. A jakožto láska, Bůh, jakkoli je jeden a jediný, není osamělostí, nýbrž společenstvím mezi Otcem, Synem a Duchem svatým. Láska je totiž v zásadě sebedarováním a ve své původní a nekonečné skutečnosti je Otcem, který se daruje, když plodí Syna, jenž sám sebe dává Otci, a jejich vzájemnou láskou je Duch Svatý, pouto jejich jednoty. Není snadné to pochopit, ale pro nás všechny je možné žít toto tajemství; mnoho je možné prožít.

Toto trojiční tajemstvím nám odhalil samotný Ježíš. Dal nám poznat tvář Boha jako milosrdného Otce, představil sám sebe jako pravého člověka, Božího Syna a Slovo Otce. Spasitel, který dává svůj život za nás, mluvil o Duchu Svatém, který vychází z Otce a Syna, Duchu Pravdy, Paraklitovi – o slově Paraklitos jsme mluvili minulou neděli - tedy Utěšiteli a Obhájci. A když se Ježíš po vzkříšení ukázal Apoštolům, vybídl, aby evangelizovali „všechny národy, křtili je ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého“ (Mt 28,19).

Dnešní svátek nás tedy vede ke kontemplaci tohoto úchvatného tajemství lásky a světla, z něhož jsme vzešli a k němuž směřuje naše pozemské putování. Při hlásání evangelia a v jakékoli formě křesťanského poslání nelze opominout tuto jednotu mezi námi, ke která volá Ježíš, po vzoru jednoty Otce, Syna a Ducha Svatého. Od této jednoty nelze odhlížet. Krása evangelia si žádá, aby jednota byla prožívána a dosvědčována ve svornosti mezi námi, kteří jsme navzájem tolik různí! A troufám si říci, že tato jednota je pro křesťana zásadní: Není to pouhý postoj nebo ustálené slovní spojení. Nikoli. Je zásadní, protože jednota se rodí z lásky, z Božího milosrdenství, z ospravedlnění, jež nám dává Ježíš Kristus, a z přítomnosti Ducha Svatého v našich srdcích.

Svatá Maria, ve své prostotě a pokoře, odráží krásu Trojjediného Boha, neboť plně přijala Ježíše do svého života. Kéž podpírá naši víru, abychom uctívali Boha a sloužili bratřím.

--------------------------------------------

Po promluvě věnované dnešní slavnosti Nejsvětější Trojice z okna papežské knihovny, obrátil František pozornost k některým aktuálním tématům:
 
Nejprve Svatý otec připomněl včerejší beatifikaci ve Španělsku:

„Ve španělské Astorze byly včera blahořečeny María Pilar Gullón Yturriaga, Octavia Iglesias Blanco a Olga Pérez-Monteserín Núñez. Tyto tři odvážné laičky se po vzoru dobrého Samaritána věnovaly léčení lidí zraněných za války, neopustily je ve chvíli nebezpečí, riskovaly a byly zavražděny z nenávisti k  víře. Chvalme Pána za jejich evangelní svědectví!“

Dále Svatý otec vybídl celou církev k modlitbě za Libanon:

„1. července se ve Vatikánu setkám s hlavními představiteli křesťanských komunit přítomných v Libanonu, abychom reflektovali znepokojující situaci v této zemi a modlili se společně za dar míru a stability. Svěřuji tento úmysl přímluvě Matky Boží, tolik uctívané na poutním místě v Harisse. A již nyní vás prosím, abyste doprovázeli přípravy této události bratrskou modlitbou a vzývali pro tuto milovanou zemi poklidnější budoucnost.”

František zmínil rovněž dnešní Světový den pamatující na lidi trpící roztroušenou sklerózou a italský Národní den úlevy v nemoci. Blízkost je „vzácný balzámem, který poskytuje podporu a útěchu trpícím,“ dodal s odkazem na poselství k letošnímu Světovému dni nemocných. Na závěr pak zmínil ještě Bibli v dialektu, kterou dnes dopoledne dostal darem: „Dnes ráno jsem přijal malou skupinu věřících, která mi přinesla překlad celé Bible ve svém dialektu. Autorem je jediný člověk a pracoval na překladu osm let! Je to osm svazků, celá kniha v dialektu. Také on (překladatel) byl přítomen a řekl mi, že četl, modlil se a překládal. Chtěl bych za toto gesto poděkovat a znovu vám zopakovat, abyste Bibli četli, čtěte Boží Slovo, abyste v něm nacházeli sílu k životu. A také – vím, že se opakuji – noste s sebou stále Nový Zákon, kapesní evangelium - v tašce, v kapse, abyste ho mohli číst kdykoli během dne. Takto najdeme Ježíše v Písmu svatém. Učme se z příkladu tohoto muže, který takto pracoval osm let. A říkal mi: „Pracoval jsem v modlitbě.'

Zdroj: Vatican News, přeložila Johana Bronková

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou