Duchovní krajinou Novohradských hor

Teologická fakulta Jihočeské univerzity uvedla první ze série deseti videodokumentů „Duchovní krajinou Novohradských hor“. Turisty zapomenutý kraj Novohradských hor skrývá fascinující a dramatickou historii, kterou postupně odhalí série videodokumentů Pod sérií je podepsaná autorská dvojice pracovníků fakulty Michaela Vlčková a Bedřich Jetelina.
Publikováno: 31. 5. 2021 14:00

„Našim cílem je nejen ukázat přírodní krásy a panoramata, ale především odhalit dramatické příběhy a legendy tajuplných opuštěných míst, která ještě před pár desítkami let byla plná života,“ řekla Michaela Vlčková.

Deset dílů půlhodinových videodokumentů, které budou postupně uvedeny v průběhu roku 2021, vzniká jako součást projektu podpory vzdělávání Univerzity třetího věku. Budou sloužit nejen jako učební pomůcka pro kurzy poznávání Novohradských hor, které Michaela Vlčková dlouhodobě organizuje, ale mají velkou vypovídající hodnotu i jako samostatné videodokumenty.

Právě zveřejněný první díl s názvem Poutní cesty odhaluje, jak předcházející generace krajinu Novohradských hor komponovaly do podoby, která měla přinášet nejen hospodářský užitek, ale především ilustrovat víru a světový názor dávných správců panství i jejich poddaných.

„Bohatství zdejších námětů zdaleka přesahuje možnosti pouhých deseti krátkých filmů. Přesto věřím, že každému zájemci o tento nádherný kout naší vlasti videa ukážou něco nového a objeví ve zdejší krajině zatím nepoznané prvky,“ dodala Michaela Vlčková, která je kromě jiného i autorkou několika publikací o Novohradských horách.

Teologická fakulta Jihočeské univerzity nabízí široké spektrum humanitního vzdělání, kam vedle teologie patří i filosofie, religionistika, sociální práce nebo pedagogika volného času. Velký důraz však také klade také na kurzy celoživotního vzdělávání, které vedle prezenční formy nabízí zájemcům i ve formě online kurzů.

První epizoda série „Poutní cesty“ je volně ke zhlédnutí na YouTube kanálu Teologické fakulty Jihočeské univerzity, kde budou postupně zveřejnovány i další pokračování cyklu.

Zdroj: TF JCU

 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021