Katolický týdeník: Rozvolněná Noc kostelů

Datum publikace2. 6. 2021, 10.00

Organizátoři dlouho nevěděli, co všechno budou moci návštěvníkům Noci kostelů nabídnout. Díky slábnutí pandemie a rozvolnění byla jejich nabídka minulý pátek poměrně bohatá.

Stále poznamenaná pandemií, ale živější než loni. Taková byla letošní Noc kostelů. Otevřelo se více než 1200 chrámů a modliteben, které nabídly přes čtyři tisíce programů po celé ČR. Někde byla možná jen prohlídka kostela, jinde se konaly koncerty či hry pro děti. Loni se otevřelo 1100 chrámů, o rok dříve 1600.

Například večerní procházka po brněnských chrámech přivedla do centra města tisíce návštěvníků. Již od čtvrté hodiny odpolední středem města poklidně proudily zástupy návštěvníků, kteří spoluutvářeli jedinečnou atmosféru. V katedrále sv. Petra a Pavla, kde je nově upravený prostor kněžiště, usedli lidé do lavic vedle portrétů politických vězňů, kteří byli pro svou víru a hodnoty za minulého režimu „určeni k likvidaci“. Instalaci Tváře muklovského Vatikánu připravila výtvarnice Claudi Ondok. Zahrady pod Petrovem pak rozezněla kapela Ondřeje Veselého a skupina Break Falls.

Kaple v areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily na Josefské ulici se otevřela veřejnosti poprvé po mnoha desítkách let. Program zde zpestřilo divadelní představení studentek JAMU z ateliéru Výchovné dramatiky pro neslyšící. V kostele sv. Michala zase vzbudila zájem přednáška o zaniklých kostelech v centru Brna.

Počasí přálo účastníkům cyklotrasy Noci kostelů, která vedla z Černovic přes Komárov a Horní Heršpice do benediktinského kláštera v Rajhradu. Na kola usedli také v královéhradecké diecézi. Společnost Rekolo, která provozuje sdílená kola, nabídla každému dvě půlhodinové jízdy zdarma. O ty požádalo sto lidí. Dohromady služeb Rekola k cestám mezi kostely využilo ten večer ve čtyřech městech na pět stovek lidí.

Letošním tématem akce byla péče o životní prostředí v návaznosti na encykliku Laudato si’. Kaple v olomoucké Fakultní nemocnici se proto bezmála dvěma stovkám návštěvníků představila v lesní dekoraci. Prezentace i aktivity zaměřené na ekologii nabídli také v několika kostelích v Přerově.

Pokračování lze nalézt spolu s některými dalšími články z novin a s nabídkou předplatného na www.katyd.cz.

Téma: Kněžský rok v pandemii

Nic už nebude jako předtím – slýcháme často s ústupem pandemie. I kněžská služba se proměnila. Jak? Zeptali jsme se kněží i biskupů.

Objevujme domácí památky

Nedostanete se letos do zahraničí? O to bohatší možnosti připravily domácí památky. Živý průvodcovský servis, který je u nás obvyklý, je navíc světový unikát.

Už tenkrát si mě Bůh připravoval

Sekulární františkánský řád si letos připomíná 800 let. Jedním z jeho členů, který v něm zastával také funkci národního ministra, je Václav Němec, řádovým jménem Petr – původně evangelík a za minulého režimu příslušník Veřejné bezpečnosti.

Doma: Léto u babi a dědy

Kdybyste mohli prožít ještě jednou prázdniny jako dítě, co byste dělali?

Připravujeme: DĚTI U ZPOVĚDI

Vést děti k pravidelné svátosti smíření, aby to nebyla jen rutina, není lehká rodičovská disciplína. Zvláště pak, když se potomek „zasekne“ a postaví si hlavu.

Autor článku: Tereza Myslilová