Kardinál Marx nabídl papeži Františkovi svou rezignaci

Kardinál Reinhard Marx požádal papeže Františka, aby přijal jeho rezignaci na úřad mnichovsko-freisingského arcibiskupa a rozhodl o jeho dalším působení v církvi. S tímto nečekaným rozhodnutím německý kardinál, který náleží do nejbližšího okruhu papežových spolupracovníků (Rady kardinálů), seznámil dnes dopoledne.
Publikováno: 4. 6. 2021 14:45

Foto: AFP or licensors

Kardinál Reinhard Marx, 67letý arcibiskup z Mnichova a Freisingu, nabídl svou rezignaci papeži Františkovi. Vlivný kardinál je členem papežské rady kardinálů, koordinátorem vatikánského koncilu pro ekonomiku a do loňského roku předsedou německé biskupské konference.

Arcidiecéze Mnichov a Freising zveřejnila dnes kardinálův dopis papeži a osobní prohlášení v němčině, angličtině a italštině.

dopise z 21. května, adresovaném Svatému otci, kardinál Marx uvádí důvody tohoto kroku. Papež František souhlasil se zveřejněním zmíněného listu a dalším pokračováním jeho pisatele v biskupské službě, než bude rozhodnuto jinak.

V dopise pro papeže Marx vysvětlil, že vyšetřování a zprávy o zneužívání za posledních 10 let ukázaly, že došlo k mnoha osobním a administrativním chybám, ale uvedl, že se jedná také o institucionální nebo systémové selhání:

„Nedávné diskuse ukázaly, že někteří členové církve odmítají věřit, že v tomto ohledu existuje společná odpovědnost a že církev jako instituce je tedy také viněna z toho, co se stalo, a proto nesouhlasí s diskusemi o reformách a obnově církve v kontextu krize sexuálního zneužívání.“

Já mám úplně jiný názor. Je třeba vzít v úvahu oba aspekty: chyby, za které jste osobně zodpovědní, a institucionální selhání, která vyžadují změny a reformu církve.“

Kardinál Marx vnímá, že se německá církev dostala „do mrtvého bodu“ a jeho odstoupení může znamenat nový začátek, včetně pokračování synodální cesty.

„Chci ukázat, že v popředí není úřad, ale poslání evangelia,“ sděluje kardinál Marx v osobním prohlášení.

Zdroj: Vatican News, česká sekce a Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021