Kardinál Marx nabídl papeži Františkovi svou rezignaci

Kardinál Reinhard Marx požádal papeže Františka, aby přijal jeho rezignaci na úřad mnichovsko-freisingského arcibiskupa a rozhodl o jeho dalším působení v církvi. S tímto nečekaným rozhodnutím německý kardinál, který náleží do nejbližšího okruhu papežových spolupracovníků (Rady kardinálů), seznámil dnes dopoledne.
Publikováno: 4. 6. 2021 14:45

Foto: AFP or licensors

Kardinál Reinhard Marx, 67letý arcibiskup z Mnichova a Freisingu, nabídl svou rezignaci papeži Františkovi. Vlivný kardinál je členem papežské rady kardinálů, koordinátorem vatikánského koncilu pro ekonomiku a do loňského roku předsedou německé biskupské konference.

Arcidiecéze Mnichov a Freising zveřejnila dnes kardinálův dopis papeži a osobní prohlášení v němčině, angličtině a italštině.

dopise z 21. května, adresovaném Svatému otci, kardinál Marx uvádí důvody tohoto kroku. Papež František souhlasil se zveřejněním zmíněného listu a dalším pokračováním jeho pisatele v biskupské službě, než bude rozhodnuto jinak.

V dopise pro papeže Marx vysvětlil, že vyšetřování a zprávy o zneužívání za posledních 10 let ukázaly, že došlo k mnoha osobním a administrativním chybám, ale uvedl, že se jedná také o institucionální nebo systémové selhání:

„Nedávné diskuse ukázaly, že někteří členové církve odmítají věřit, že v tomto ohledu existuje společná odpovědnost a že církev jako instituce je tedy také viněna z toho, co se stalo, a proto nesouhlasí s diskusemi o reformách a obnově církve v kontextu krize sexuálního zneužívání.“

Já mám úplně jiný názor. Je třeba vzít v úvahu oba aspekty: chyby, za které jste osobně zodpovědní, a institucionální selhání, která vyžadují změny a reformu církve.“

Kardinál Marx vnímá, že se německá církev dostala „do mrtvého bodu“ a jeho odstoupení může znamenat nový začátek, včetně pokračování synodální cesty.

„Chci ukázat, že v popředí není úřad, ale poslání evangelia,“ sděluje kardinál Marx v osobním prohlášení.

Zdroj: Vatican News, česká sekce a Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022