Pákistán: Svoboda pro katolické manžele, odsouzené za blasfemii

Případ pákistánského katolického páru, obviněného z údajného rouhání proti islámu, po sedmi letech čekání na nejvyšší trest v cele smrti konečně dospěl ke šťastnému řešení. Shafqata Emmanuela a jeho ženu Shaguftu Kousarovou, rodiče čtyř dětí, ve čtvrtek osvobodil paňdžábský vrchní soud v Láhauru.
Publikováno: 5. 6. 2021 7:00

Zákon o blasfemii platí v Pákistánu od roku 1986 a polovina obviněných patří k náboženským menšinám, které dohromady tvoří 4 % z 220 milionů obyvatel Pákistánu. Dotyční manželé byli nařčeni z údajného odeslání textových zpráv, které hanobily proroka Mohameda.

Zmíněná kauza silně ovlivnila pákistánské i mezinárodní veřejné mínění spolu s případem Asie Bibi, katoličky, která byla zproštěna viny v říjnu 2018 po téměř desetiletém věznění. Také obhajobu manželů Shafqata a Shagufty úspěšně vedl muslimský právník Saiful Malook, který se již zasloužil o svobodu Asie Bibi. Jelikož mu bylo opakovaně vyhrožováno smrtí, přijal politický azyl v Nizozemsku, ale pak odcestoval zpět do vlasti, aby hájil nové pronásledované: „Ten pár je nevinný a neexistuje žádný důkaz, usvědčující je z takového činu. Nikdo se za tyto lidi nepostaví, a proto jsem se vrátil, abych se jich ujal. Nedopustím, aby v našich věznicích umírali křesťané“, prohlásil Malook, sám otec tří dcer, pro agenturu Asia News.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10.00 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli čeští poutníci příležitost se u šaštínské baziliky setkat se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021

Německé vyznamenání pro biskupa Václava Malého za zásluhy o smíření mezi Čechy a Němci

Velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne předal dne 16. září 2021 Mons. Václavu Malému, pražskému pomocnému biskupovi, německé vyznamenání, Kříž za zásluhy první třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo, za jeho přínos k česko-německému smíření.
16.09.2021

Papež při tiskovce v letadle: Potrat je vražda, církev musí být nablízku a soucitná, ne politická

Během zpátečního letu z Bratislavy do Říma papež hovořil s novinářským doprovodem při obvyklé tiskové konferenci. Spíše než k právě zakončenému pobytu na Slovensku se vyjádřil k aktuálním tématům – od očkování proti Covidu-19 přes vzrůstající antisemitismus a postoj církve k potratům a redefinici manželství po odmítání eucharistie politikům, kteří prosazují potratové zákony.
16.09.2021

Konference o spiritualitě diecézního kněze

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci zve na konferenci s názvem „Spiritualita diecézního kněze“. Uskuteční se v úterý 5. října 2021 od 9.30 v budově fakulty na adrese Univerzitní 22 a zváni jsou na ni kněží, jáhni, řeholníci, bohoslovci i laici, které toto téma zajímá.
16.09.2021