Pákistán: Svoboda pro katolické manžele, odsouzené za blasfemii

Případ pákistánského katolického páru, obviněného z údajného rouhání proti islámu, po sedmi letech čekání na nejvyšší trest v cele smrti konečně dospěl ke šťastnému řešení. Shafqata Emmanuela a jeho ženu Shaguftu Kousarovou, rodiče čtyř dětí, ve čtvrtek osvobodil paňdžábský vrchní soud v Láhauru.
Publikováno: 5. 6. 2021 7:00

Zákon o blasfemii platí v Pákistánu od roku 1986 a polovina obviněných patří k náboženským menšinám, které dohromady tvoří 4 % z 220 milionů obyvatel Pákistánu. Dotyční manželé byli nařčeni z údajného odeslání textových zpráv, které hanobily proroka Mohameda.

Zmíněná kauza silně ovlivnila pákistánské i mezinárodní veřejné mínění spolu s případem Asie Bibi, katoličky, která byla zproštěna viny v říjnu 2018 po téměř desetiletém věznění. Také obhajobu manželů Shafqata a Shagufty úspěšně vedl muslimský právník Saiful Malook, který se již zasloužil o svobodu Asie Bibi. Jelikož mu bylo opakovaně vyhrožováno smrtí, přijal politický azyl v Nizozemsku, ale pak odcestoval zpět do vlasti, aby hájil nové pronásledované: „Ten pár je nevinný a neexistuje žádný důkaz, usvědčující je z takového činu. Nikdo se za tyto lidi nepostaví, a proto jsem se vrátil, abych se jich ujal. Nedopustím, aby v našich věznicích umírali křesťané“, prohlásil Malook, sám otec tří dcer, pro agenturu Asia News.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články