Kardinál Duka požehnal broumovským chrámům

Trojici zachráněných a čerstvě opravených broumovských chrámů požehnal v sobotu 5. června kardinál Dominik Duka. Barokní skvosty ve Vernéřovicích, Ruprechticích a Broumově navštívil ve společnosti královéhradeckého biskupa Jana Vokála a benediktinského arciopata P. Prokopa Siostrzonka.
Publikováno: 8. 6. 2021 16:30

„Velké poděkování za obnovu broumovských chrámů patří nynějšímu děkanovi P. Martinu Lanžimu, který procestoval světové metropole, jako např. New York, aby zde získal podporu pro tyto aktivity. Mimořádnou zásluhu mají ale i naši přední historici umění, jako prof. Jan Royt, prof. Pavel Preiss či zesnulý prof. Mojmír Horyna,“ říká kardinál Dominik Duka. Neopomněl přitom zdůraznit ani podíl zdejšího dlouholetého duchovního správce P. Norberta Josefa Zemana (+2013), který stál na samém počátku rekonstrukce architektonických památek Broumovska, či manželů Václava a Livie Klausových, jejichž návštěva regionu opravě kostelů výrazně napomohla.

Ojedinělý kulturní fenomén

Kostel sv. Michaela archanděla ve Vernéřovicích začal roku 1719 z pověření proslulého benediktinského opata Otmara Daniela Zinkeho stavět Kryštof Dientzenhofer. Jeho syn Kylián Ignác pak na Zinkeho žádost vytvořil plány pro kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Chrám byl pak podle těchto plánů ve dvacátých letech 18. století postaven.  

„Oba tyto kostely jsou opraveny z grantu IROP v celkové výši 32 milionů korun, přičemž nejrozsáhlejší práce proběhly na kostele sv. Jakuba v Ruprechticích v celkové částce 22 milionů. Na kostele sv. Michaela archanděla se odvedly práce za 8 milionů korun. Zbylé výdaje jsou za administraci projektu, nákupy služeb či pořízení vybavení,“ vysvětluje broumovský děkan P. Martin Lanži.

Poslední z trojice chrámů, jež kardinál Dominik Duka v sobotu navštívil, je děkanský kostel sv. Petra a Pavla v samotném srdci broumovské farnosti. „Na děkanském kostele probíhá kontinuálně několik oprav už mnoho let. Nejmarkantnější je kompletní výměna střešní krytiny, která se uskutečnila v letech 2012–2020 a stála bezmála 8 milionů korun. Další opravy v součtu za 3,5 milionu korun se provedly na varhanách, elektroinstalaci a mobiliáři,“ uzavírá P. Martin Lanži.  

Ojedinělá skupina kostelů, která na Broumovsku vznikla v první polovině 18.století, a kromě výše zmíněné trojici chrámů k ní patří ještě dalších devět svatyní, je v České republice ojedinělý kulturní fenomén. Více o jednotlivých broumovských kostelích zde.

Zdroj: Jiří Prinz, AP

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021