Další ostřelování kostelů v Myanmaru

Agentura Fides přinesla zprávu o útoku armády na kostel Panny Marie Míru ve farnosti Dongankha v diecézi Loikaw ve státě Kayah. Násilí namířené proti katolickým objektům a institucím v posledních týdnech sílí.
Publikováno: 9. 6. 2021 12:15

Foto: Vatican News

Útok barmské vojenské junty způsobil vážné škody v katolickém kostele Panny Marie Královny míru ve státě Kayah, uvádí agnetura Fides. Zprávy o zraněných nebo obětech nemá k dispozici. Bombardování poškodilo rovněž několik domů v okolí. Vedle kostela stojí exerciční dům vedený řeholnicemi, které v posledních týdnech přijaly 150 uprchlíků, zejména ženy, staré lidi a děti. Místní církevní zdroje uvádějí, že mnoho lidí je na útěku do bezpečnějších míst. Sedm farností v diecézi Loikaw je zcela opuštěných.

Ve farnosti Dongankha, v okolí zasaženého kostela, žije asi 812 katolických rodin, kterým pomáhají kněží, řeholnice a katecheté. „Apelovali jsme na armádu, aby neútočila na kostely, protože se tam ukrývá mnoho lidí, zejména těch zranitelných, apel však zůstal bez odezvy,“ říká jezuita otec Wilbert Mireh. Podle něj je církev napadaná, protože pomáhá těm, kdo utíkají před armádou, která, podle jeho slov, už nemá ani špetku lidskosti a srdce.

Armáda v minulých dnech zaútočila také na kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve vesnici South Kayanthayar, který byl zasažen dělostřeleckým granátem, jenž zničil levé křídlo, což si vyžádalo čtyři mrtvé a mnoho zraněných. Zasažena byla rovněž katedrála Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v diecézi Phekhon, katolický kostel svatého Josefa ve farnosti Deemoso a nově vybudovaný kostel Panny Marie Lurdské ve farnosti Domyalay, který ještě nebyl vysvěcen. Došlo také k náletu na bohoslovecký seminář, při němž byl zabit jeden z dobrovolníků.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

”Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují." - Řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.
19.09.2021

Papež František: Věrnost Bohu znamená ochotu sloužit

Papež František se při promluvě před nedělní modlitbou Anděl Páně zamýšlel nad tématem služby a řekl, že když sloužíme druhým, přijímáme Boží objetí. 
19.09.2021

Fotogalerie: Národní pouť ke sv. Ludmile

V sobotu 18. září 2021 proběhla na louce nad obcí Tetín národní poutní mše svatá. Mši celebroval český rodák a papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn. Liturgii doprovodil orchestr Hudby Hradní stráže a Policie ČR se sborem Collegium hortense. Přinášíme fotogalerii.
19.09.2021

Kardinál Schönborn: Svatá Ludmila měla vliv na celé naše dějiny

U příležitosti 1100. výročí umučení sv. Ludmily se v sobotu 18. září konala na Tetíně národní poutní mše svatá. Mši celebroval papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn.
18.09.2021

Už vím: Proč se učedníci Ježíše báli?

Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
18.09.2021