Další ostřelování kostelů v Myanmaru

Agentura Fides přinesla zprávu o útoku armády na kostel Panny Marie Míru ve farnosti Dongankha v diecézi Loikaw ve státě Kayah. Násilí namířené proti katolickým objektům a institucím v posledních týdnech sílí.
Publikováno: 9. 6. 2021 12:15

Foto: Vatican News

Útok barmské vojenské junty způsobil vážné škody v katolickém kostele Panny Marie Královny míru ve státě Kayah, uvádí agnetura Fides. Zprávy o zraněných nebo obětech nemá k dispozici. Bombardování poškodilo rovněž několik domů v okolí. Vedle kostela stojí exerciční dům vedený řeholnicemi, které v posledních týdnech přijaly 150 uprchlíků, zejména ženy, staré lidi a děti. Místní církevní zdroje uvádějí, že mnoho lidí je na útěku do bezpečnějších míst. Sedm farností v diecézi Loikaw je zcela opuštěných.

Ve farnosti Dongankha, v okolí zasaženého kostela, žije asi 812 katolických rodin, kterým pomáhají kněží, řeholnice a katecheté. „Apelovali jsme na armádu, aby neútočila na kostely, protože se tam ukrývá mnoho lidí, zejména těch zranitelných, apel však zůstal bez odezvy,“ říká jezuita otec Wilbert Mireh. Podle něj je církev napadaná, protože pomáhá těm, kdo utíkají před armádou, která, podle jeho slov, už nemá ani špetku lidskosti a srdce.

Armáda v minulých dnech zaútočila také na kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve vesnici South Kayanthayar, který byl zasažen dělostřeleckým granátem, jenž zničil levé křídlo, což si vyžádalo čtyři mrtvé a mnoho zraněných. Zasažena byla rovněž katedrála Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v diecézi Phekhon, katolický kostel svatého Josefa ve farnosti Deemoso a nově vybudovaný kostel Panny Marie Lurdské ve farnosti Domyalay, který ještě nebyl vysvěcen. Došlo také k náletu na bohoslovecký seminář, při němž byl zabit jeden z dobrovolníků.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021