Epidemiologická opatření na bohoslužbách od 8. června 2021

Datum publikace10. 6. 2021, 11.15

Přinášíme vám stručný rozbor mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví účinných od 8. června 2021 ve vztahu k pořádání bohoslužeb.

Foto: Ladislav Busek, Člověk a Víra

Mimořádná opatření jsou v současné době přijímána na základě zákona č. 94/2021 Sb., o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „pandemický zákon“).

Maximální počet účastníků bohoslužeb

(Podle bodu I/14 mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví čj. MZDR 14601/2021-18/MIN/KAN ze dne 7. června 2021.)

V případě bohoslužeb konaných ve vnitřních prostorech staveb (např. v kostele) musí účastníci dodržovat dvoumetrové rozestupy; to se netýká osob ze společné domácnosti. Počet účastníků omezen není. Tím se vyjadřuje preference výkonu ústavně zaručeného práva na svobodu náboženského vyznání a svobodu shromažďovací. Účastníci bohoslužeb jsou povinni mít nadále nasazený respirátor, jestliže se bohoslužby účastní více než 10 osob.

V případě bohoslužeb pod širým nebem počet účastníků také omezen není. Pouze se stanoví, že účastníci se mohou shromažďovat ve skupinách po 20 osobách, přičemž mezi skupinami je třeba dodržovat vzdálenost dvou metrů (uvnitř skupin nikoliv).

V případě bohoslužeb ve venkovních prostorech se povinnost nosit respirátory vztahuje pouze na osoby, které nedodržují dvoumetrové rozestupy, nejedná-li se o členy téže domácnosti. Jestliže tedy při venkovní bohoslužbě postává někdo osamoceně (vzdálen od nejbližších osob dva metry), případně pouze ve skupince vlastní domácnosti, nemusí ochranný prostředek dýchacích cest používat.

Další podmínky účasti na bohoslužbě (test, očkování, potvrzení o prodělaném onemocnění) se nevyžadují.

Jiné události konané v prostorách kostela

Je třeba se řídit specifickou úpravou dané činnosti. Například skupinové prohlídky mohou být uskutečňovány ve skupinách po třiceti, individuálních návštěvníků kostela jako kulturní památky smí být v počtu odpovídajícím jedné osobě na 15 m2 vnitřní plochy, v případě koncertů lze obsadit 50 % celkové kapacity, nejvýše však 1.000 osob, vždy při splnění dalších podmínek.

Pěvecké sbory, včetně schol

Organizovanou činnost pěveckých sborů lze vyvíjet pouze za dodržování následujících podmínek:

• účast ve skupině nejvýše 30 osob,
  • rozestupy mezi osobami dva metry,
  • účastník nevykazuje klinické příznaky onemocnění COVID-19,
  • splnění podmínky podle bodu I/16 (tj. test, certifikát o očkování, potvrzení o prodělání onemocnění a další),
  • splnění této podmínky kontroluje vedoucí pěveckého sboru; pokud někdo splnění podmínek neprokáže, nelze mu umožnit účast,
  • vedoucí pěveckého sboru vede evidenci obsahující seznam účastníků (jméno a příjmení), kontaktní údaje (nejlépe telefonní číslo); evidenci uchovává po dobu 30 dnů od každé akce (zkoušky apod.).

Podrobnosti lze vyčíst přímo z mimořádného opatření, které je k dispozici na odkazu zde.

Autor článku: TS ČBK