Novým prefektem Kongregace pro klérus je korejský biskup Jou

Papež František přijal rezignaci kardinála Beniamina Stelly, prefekta Kongregace pro klérus, podanou z důvodu dovršení kanonické věkové hranice, a jmenoval na jeho místo dosavadního biskupa jihokorejského Tedžonu, mons. Lazara Jou Heung-sika. Změně ve vedení této kongregace bude předcházet apoštolská vizitace obdobně jako v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.
Publikováno: 11. 6. 2021 14:00

Foto: Biskup Jou při papežově cestě do Koreje (Vatican Media)

Nový prefekt, mons. Jou, papeže Františka zná, protože ho přijal ve své diecéze během apoštolské cesty do Koreje v srpnu 2014. Narodil se roku 1951, byl vysvěcen pro tedžonskou diecézi, kde se v roce 2003 stal pomocným biskupem a o dva roky později převzal její vedení. V rámci jihokorejské biskupské konference zodpovídal za výbor pro mír, což jej čtyřikrát zavedlo do severní části poloostrova.

Jmenování korejského biskupa do čela kongregace, zodpovídající za světový klérus, opětovně poukazuje na papežovu pozornost vůči asijské církvi, jejíž zástupce – kard. Luis Antonio Tagle – již řídí Kongregaci pro evangelizaci národů a předsedá konfederaci národních Charit (Caritas Internationalis).

Jak oznámil biskup piemontské diecéze Mondovì, Egidio Miragoli, papež František jej v minulých dnech pověřil apoštolskou vizitací v Kongregaci pro klérus, kterou má “vykonat jeho jménem“. Tentýž postup papež František zvolil v Kongregaci pro bohoslužbu, kam před jmenováním nového prefekta vyslal arcibiskupa Claudia Maniaga. Lze tudíž předpokládat, že se jedná o novou praxi při změnách ve vedení vatikánských úřadů.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022