Novým prefektem Kongregace pro klérus je korejský biskup Jou

Papež František přijal rezignaci kardinála Beniamina Stelly, prefekta Kongregace pro klérus, podanou z důvodu dovršení kanonické věkové hranice, a jmenoval na jeho místo dosavadního biskupa jihokorejského Tedžonu, mons. Lazara Jou Heung-sika. Změně ve vedení této kongregace bude předcházet apoštolská vizitace obdobně jako v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.
Publikováno: 11. 6. 2021 14:00

Foto: Biskup Jou při papežově cestě do Koreje (Vatican Media)

Nový prefekt, mons. Jou, papeže Františka zná, protože ho přijal ve své diecéze během apoštolské cesty do Koreje v srpnu 2014. Narodil se roku 1951, byl vysvěcen pro tedžonskou diecézi, kde se v roce 2003 stal pomocným biskupem a o dva roky později převzal její vedení. V rámci jihokorejské biskupské konference zodpovídal za výbor pro mír, což jej čtyřikrát zavedlo do severní části poloostrova.

Jmenování korejského biskupa do čela kongregace, zodpovídající za světový klérus, opětovně poukazuje na papežovu pozornost vůči asijské církvi, jejíž zástupce – kard. Luis Antonio Tagle – již řídí Kongregaci pro evangelizaci národů a předsedá konfederaci národních Charit (Caritas Internationalis).

Jak oznámil biskup piemontské diecéze Mondovì, Egidio Miragoli, papež František jej v minulých dnech pověřil apoštolskou vizitací v Kongregaci pro klérus, kterou má “vykonat jeho jménem“. Tentýž postup papež František zvolil v Kongregaci pro bohoslužbu, kam před jmenováním nového prefekta vyslal arcibiskupa Claudia Maniaga. Lze tudíž předpokládat, že se jedná o novou praxi při změnách ve vedení vatikánských úřadů.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022