Novým prefektem Kongregace pro klérus je korejský biskup Jou

Papež František přijal rezignaci kardinála Beniamina Stelly, prefekta Kongregace pro klérus, podanou z důvodu dovršení kanonické věkové hranice, a jmenoval na jeho místo dosavadního biskupa jihokorejského Tedžonu, mons. Lazara Jou Heung-sika. Změně ve vedení této kongregace bude předcházet apoštolská vizitace obdobně jako v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.
Publikováno: 11. 6. 2021 14:00

Foto: Biskup Jou při papežově cestě do Koreje (Vatican Media)

Nový prefekt, mons. Jou, papeže Františka zná, protože ho přijal ve své diecéze během apoštolské cesty do Koreje v srpnu 2014. Narodil se roku 1951, byl vysvěcen pro tedžonskou diecézi, kde se v roce 2003 stal pomocným biskupem a o dva roky později převzal její vedení. V rámci jihokorejské biskupské konference zodpovídal za výbor pro mír, což jej čtyřikrát zavedlo do severní části poloostrova.

Jmenování korejského biskupa do čela kongregace, zodpovídající za světový klérus, opětovně poukazuje na papežovu pozornost vůči asijské církvi, jejíž zástupce – kard. Luis Antonio Tagle – již řídí Kongregaci pro evangelizaci národů a předsedá konfederaci národních Charit (Caritas Internationalis).

Jak oznámil biskup piemontské diecéze Mondovì, Egidio Miragoli, papež František jej v minulých dnech pověřil apoštolskou vizitací v Kongregaci pro klérus, kterou má “vykonat jeho jménem“. Tentýž postup papež František zvolil v Kongregaci pro bohoslužbu, kam před jmenováním nového prefekta vyslal arcibiskupa Claudia Maniaga. Lze tudíž předpokládat, že se jedná o novou praxi při změnách ve vedení vatikánských úřadů.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021