Papež potvrdil kardinála Marxe v úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa

Papež František nepřijal žádost kardinála Reinharda Marxe o odstoupení z úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa. Vyplývá to z papežova španělsky psaného dopisu kardinálu Marxovi, který včera zveřejnil Svatý stolec.
Publikováno: 11. 6. 2021 14:30

Foto: Papež František a kardinál Reinhard Marx (AFP)

Papež František doslova píše: „Pokračujte v duchovní obnově církve, jak navrhujete, ovšem jako arcibiskup mnichovský a freisingský,“ děkuje německému kardinálovi za jeho odvahu a doporučuje tamní katolické církvi, aby se vyrovnávala s krizí vyvolanou sexuálním zneužíváním ze strany některých jejích členů. „Musíme převzít odpovědnost za dějiny, a to jako jednotlivci i jako společenství. Tváří v tvář tomuto zločinu nemůžeme zůstat lhostejní,“ pokračuje papež a varuje před politikou pštrosa, který strká hlavu do písku: „Celá církev je v krizi kvůli zneužívání a nemůže učinit krok vpřed, aniž by tuto krizi přijala. Nepomáhá pštrosí politika, ani sociologismy či psychologismy. Krizi je třeba uchopit z pohledu naší velikonoční víry“.

Sexuální zneužívání a způsob, jakým se s ním v církvi nakládalo, byl až donedávna katastrofální, přiznává papež. „Uvědomit si pokrytectví ve způsobu života z víry je milost a první krok, který musíme udělat.“ Ačkoli, jak dále podotýká, nikoli každý je schopen se krizi vystavit a přijmout ji, je právě toto jediná cesta. Předsevzetí ke změně života, aniž bychom se sami vydali všanc, totiž nikam nevede.

V případě skandálů sexuálního zneužívání je samozřejmě zapotřebí „hodnotit historické události hermeneutikou doby, ve které k nim došlo,“ poznamenává František, avšak to nikoho nezbavuje úkolu, aby za ně převzal odpovědnost v dnešní době. Každý biskup by si měl klást otázku: Co mám tváří v tvář této katastrofě dělat?, doporučuje papež. Spíše než „mea culpa“ se nyní žádá reforma našich způsobů chování. Ježíš se „nikdy nezabýval reformací, avšak přinášel ji svým životem a svým tělem na kříži," soudí František a prosí o svolení k takovéto formulaci.

Podle papeže je nyní důležité, aby se církev dala Duchem vyvést na poušť bezútěchy, ke kříži a ke vzkříšení. „Máme se vydat touto cestou Ducha, jejímž výchozím bodem je pokorné vyznání: udělali jsme chyby, zhřešili jsme.“ „Nezachrání nás vyšetřování, ani moc institucí a dokonce ani moc peněz. Spása přichází pouze skrze vyznání viny a skrze spásný stud, který nám otevře dveře k soucitu a něze Pána, jenž je nám vždy nablízku“, uzavírá papež František osobní dopis kardinálu Marxovi.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Papež ke konferenci o zneužívání: Přiznání chyb otevírá nové obzory

”Jedině když se církev postaví čelem k pravdě o tomto krutém jednání a pokorně požádá oběti o odpuštění, bude schopna znovu se stát útočištěm pro všechny, kteří to potřebují." - Řekl papež František ve videoposelství adresovaném účastníkům mezinárodní konference o ochraně nezletilých v církvi, která začíná v neděli 19. září ve Varšavě.
19.09.2021

Papež František: Věrnost Bohu znamená ochotu sloužit

Papež František se při promluvě před nedělní modlitbou Anděl Páně zamýšlel nad tématem služby a řekl, že když sloužíme druhým, přijímáme Boží objetí. 
19.09.2021

Fotogalerie: Národní pouť ke sv. Ludmile

V sobotu 18. září 2021 proběhla na louce nad obcí Tetín národní poutní mše svatá. Mši celebroval český rodák a papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn. Liturgii doprovodil orchestr Hudby Hradní stráže a Policie ČR se sborem Collegium hortense. Přinášíme fotogalerii.
19.09.2021

Kardinál Schönborn: Svatá Ludmila měla vliv na celé naše dějiny

U příležitosti 1100. výročí umučení sv. Ludmily se v sobotu 18. září konala na Tetíně národní poutní mše svatá. Mši celebroval papežský legát, vídeňský arcibiskup a metropolita, kardinál Christoph Schönborn.
18.09.2021

Už vím: Proč se učedníci Ježíše báli?

Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
18.09.2021