Biskup Vokál: Papež nás varoval před uzavřeností a populismem

Zástupci komise biskupských konferencí EU, v jejímž předsednictvu zasedá královéhradecký biskup Jan Vokál, se v pátek sešli se Svatým otcem. Varoval je před změnou pojetí lidských práv v Evropě i před dojmem, že už se jednotlivé země nemusí zabývat migrací.
Publikováno: 12. 6. 2021 9:30

O svém „evropském snu“ hovořil v pátek 11. června papež František se stálou radou COMECE, komise složené ze zástupců biskupských konferencí zemí Evropské unie. Českým delegátem je královéhradecký biskup Jan Vokál, který je od roku 2018 místopředsedou komise.

Svatý otec mluvil optimisticky o vývoji evropských institucí, v posledních letech se o ně neobává. Znepokojují ho ale silné populistické tendence při změně pojetí lidských práv, to zopakoval několikrát. Snahy, aby pro všechny země, tedy i jejich zákonodárce bylo závazné například právo na potrat či výuku genderových teorií na školách,“ přibližuje biskup Jan Vokál jedno z témat pátečního setkání. Papež biskupské konference vyzval, aby více spolupracovaly, a to hlavně s bezprostředními sousedy. Tedy aby spolu důležité otázky řešili například čeští, slovenští, polští a němečtí biskupové. Pak bude hlas Církve víc slyšet i při tvorbě evropského práva.

Křesťané by, podle papeže Františka, měli být jednoznačně viditelní ve světě a ve veřejném dění. Ne aktivisticky, ale měli by i nevěřícím ukazovat na příkladu vlastního života, jak je křesťanství přitažlivé. Máme tedy být vidět ve světě, sloužit, pečovat o lidi ve všech směrech a všech oborech. Neschovávat se do skrýší, neuzavírat se před světem. Jasně se vyjadřovat k otázkám společenským i právním, k lidským právům především,“ říká biskup Jan Vokál.

Spolu s ostatními delegáty také ve čtvrtek povečeřel s kardinálem Michaelem Czernym, rodákem z Brna, který působil většinu života v Kanadě a teď má ve Vatikánu na starosti otázku migrace. Ačkoliv se z českého pohledu zdá, že téma přestává v Evropě být aktuální, v jiných zemích to tak není. Zabývá se jím stále i papež František. „V evropském snu musíme podle něj s migranty počítat. Už proto, jak populace našich zemí stárne. Například Itálie byla nedávnou migrační vlnou zasažena nejvíc, ale právě tam je výrazně vyšší průměrný věk než v celé Unii. Evropa proto nestojí před otázkou, zda migrace bude, či nebude, ale jakým způsobem migranty začlení,“ říká biskup Jan Vokál.  Komise biskupských konferencí nedávno oslavila 40. výročí svého založení. Na plenárním zasedání se schází zpravidla dvakrát do roka, v mezidobí ji řídí stálá rada, aktuálně je jejím předsedou lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich.

Zdroj: bihk.cz

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021