Biskup Vokál: Církvi jde o člověka v jeho celistvosti

Královéhradecký biskup Jan Vokál je jedním z místopředsedů COMECE, tedy Komise evropských biskupských konferencí. V minulém týdnu se vedení tohoto grémia sešlo v Římě a jeho zasedání vyvrcholilo audiencí u papeže Františka v pátek 11. června.
Publikováno: 15. 6. 2021 11:45

Foto: SFV

Rozhovor delegace tvořené předsedou Comece, kardinálem Hollerichem, třemi místopředsedy a generálním sekretářem trval zhruba 40 minut. Bezprostředně po návratu z apoštolského paláce se Johana Bronková z české sekce Vatican News biskupa Vokála zeptala, co leží papeži na srdci při pohledu na náš kontinent.

„Svatý otec nejprve vyslechl náš pozdrav a zdůraznil, že před třemi lety měl skutečně velké obavy o evropské instituce, s ohledem na migrační vlnu a na probíhající krize, výhled nebyl růžový. Konstatoval, že v tuto chvíli vnímá “sen o Evropě” - což je jeho výraz - jako nadějnější. Nicméně připomněl, že jsou tu stále velké výzvy. Hodně jsme mluvili o migraci a také o různých populistických tendencích, které jsou dnes v módě. Dokonce nám doporučil, abychom si sehnali jistou knihu (její autor se mu nevybavil), která popisuje, jak se během války a ke konci války rodily v celé Evropě různé populismy. A říkal také, že na toto téma hovořil nedávno se skupinou francouzských studentů a připomínal jim, že rostoucí populismy jsou v celé Evropě stále hrozícím nebezpečím pro naše křesťanské hodnoty a potažmo pro celou Evropu.”

Vedení Comece dále referovalo papeži Františkovi o posledním dění v unijních institucích. Přiblížili mu například kauzu tzv. Matić report, který má být koncem června schvalován v Evropském parlamentu: „Jde o iniciativu jednoho sociálního demokrata, Predraga Freda Matiće europoslance z Chorvatska, který bojuje za feministickou skupinu, která se v posledních letech velmi rozrostla. A jejich návrh, který již prošel jednotlivými kluby, malými grémii, směřuje k tomu, aby Evropský parlament schválil tzv. nová lidská práva. Jedním z těch nových práv by mělo být právo kterékoli evropské ženy na potrat, dále právo na to, aby každé evropské dítě od útlého věku mělo adekvátní - tedy podle něho adekvátní - genderovou sexuální výchovu, na všech vstupních, kterou by měla schvalovat genderová agenda WHO, tedy Světové zdravotní organizace, dalším takovým právem by byla samozřejmě eutanazie a mnohé další. Hovořili jsme tedy s papežem o těchto tendencích, zastávané často malými skupinami, které se ovšem nechávají hodně slyšet.”

„Svatý otec na to reagoval doporučením, abychom zdůrazňovali, že křesťanům jde o člověka v jeho celistvosti,“ pokračuje biskup Vokál, a vysvětluje roli Komise evropských biskupských konferencí:

„My jsme komise evropských biskupů, tedy grémium, které má být přítomné při evropských strukturách, aby biskupové byli informováni, jaké zákony se tam vydávají a zároveň, aby poskytovali zpětnou vazbu. Mnozí z europoslanců a eurokomisařů mají zájem o zpětnou vazbu od lidí, od církví, potažmo od nás - a my zaměstnáváme určité odborníky, laiky, kteří se zaměřují na určitá odvětví jako je sociologie, právo atd. Svatý otec říkal, musíte zdůrazňovat i v médiích, že nejste uzavření, netvoříte nějakou sektu, že ve  své práci při Evropské unii máte vždycky na mysli celé dobro člověka: věřícího i nevěřícího, jeho duchovní růst, ale i materiální dobro, sociální kontext atd. Čili nám, církvi, jde o člověka v jeho celistvosti, ve všech jeho aspektech, a to musí být zřejmé.”

Jako dar od papeže dostalo vedení Comece fotografickou publikaci věnovanou jeho působení ve Vatikánu: „Ta knížka má myslím název Nebojte se, cožpak nemáte víru? - což je citace z evangelia,” dodává biskup Vokál k rozhovoru s papežem Františkem. A přibližuje, jak probíhají římská zasedání Komise evropských biskupských konferencí:

„Naše setkání jsou velmi intenzívní, začali jsme v úterý večer a ve středu jsme navštívili několik dikasterií Svatého stolce, například pro ekumenismus, pro mezináboženský dialog, papežskou radu pro kulturu, kde jsme debatovali s kardinálem Ravasim. Během takovém rozhovoru zpravidla představitel vatikánského úřadu představí jeho působení a nabídne, čím může být prospěšný pro nás, v čem s námi mohou spolupracovat nebo v jakých záležitostech se naopak my můžeme na ně obracet. Dále jsme měli pracovní oběd s novou velvyslankyní Evropské unie při Svatém stolci. Setkání se spolu s námi zúčastnil také nový, již jmenovaný apoštolský nuncius při Evropské unii arcibiskup Giordana, velmi milý pokorný člověk, kterého jsme vlastně znali již dříve, protože působil jako generální sekretář ve Štrasburku při CCEE, což je to druhé, větší grémium, totiž Konference evropských episkopátů, jejíž členové jsou předsedové jednotlivých biskupských konferencí, tedy za Českou republiku je to pan arcibiskup Graubner. To je tedy pastorační grémium, zatímco my jsme jenom komise, ve které jsou zastoupeny skrze delegáty jednotlivé biskupské konference, aby byly přítomny při Evropské unii a zasazovali se tam o lidská práva o práva člověka a potažmo za křesťanské hodnoty."

Zdroj: Vatican News, česká sekce 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021