Papež jmenoval duchovního asistenta vatikánských médií: Hledat skrytou nit pravdy

Papež František posílá do svých médií duchovního asistenta. Stává se jím Luigi Maria Epicoco, čtyřicetiletý kněz, původem z jihoitalské Apulie, autor rozhovorů s papežem a řady publikací, kterých si František cení natolik, že jednu z nich vybral jako dárek pro kardinály při setkání s římskou kurií v roce 2019. Jeho úkolem bude rovněž přispívat svými sloupky do vatikánského deníku Osservatore Romano.
Publikováno: 17. 6. 2021 14:00

Foto: Vatican News, česká sekce

Don Epicoco, vysvěcený na kněze v roce 2005 v Aquile, zažil jako mladý kněz tragické zemětřesení, které otřáslo tímto městem 6. dubna 2009. Jako univerzitní kaplan prožíval zejména drama osmi mladých lidí, kteří zůstali pod troskami studentských kolejí.

V současné době působí don Epicoco na katedře filozofie na Lateránské univerzitě a od roku 2019 je děkanem Vyššího institutu náboženských věd Fides et Ratio v Aquile.

Na otázku jakou roli může mít duchovní asistent ve vatikánských médiích odpovídá:  

Domnívám se, že má stejnou roli, jakou mají fyzioterapeuti, lékaři nebo trenéři při fotbalovém zápase, tedy ti, kteří jsou u toho, nehrají hru, ale nějakým způsobem se starají o ty, kteří hrají, o ty, kteří hrou osobně žijí. Dikasterium pro komunikaci tvoří kompetentní lidé, kteří dávají své srdce a profesionalitu do služeb nejen dikasteria, ale celé církve. Věřím, že toto papežovo jmenování chce být další pomocí, která tuto kompetenci a efektivnost doprovodí.

Byl jste také jmenován redaktorem deníku Svatého stolce. Kde vidítě hlavní úkoly katolických médií?

Především se domnívám, že úkolem je neustále pátrat po pravdě, aniž bychom zaujímali ideologické pozice. Je třeba hledat mezi řádky zpráv nebo dokonce kulturních trendů onu „společnou nit“ pravdy, která někdy zůstává skryta. Dobrý novinář, dobrý spisovatel dokáže tuto pravdy odhalit, a když se mu to podaří, jistě najde prostor k setkání s tím, co je vzdálené, co je jiné. (…) Věřím, že v této profesi je důležité mít vztah k realitě, neřídit se předsudky, které nás někdy rozdělují a nahrazují prožívání reality. Papež vrátil do středu pozornosti velkou kategorii svědectví. Aby byl novinář dobrým novinářem, musí se také vrátit k tomu, že je především svědkem.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021