Svaté rodině zasvětí Blízký východ, její ikona bude putovat do Říma

U příležitosti probíhajícího Roku sv. Josefa při 150. výročí jeho vyhlášení za patrona univerzální církve se v neděli 27. června uskuteční zasvěcení Blízkého východu Svaté rodině. Akce bude součástí eucharistické slavnosti v bazilice Zvěstování Panně Marii v Nazaretu s požehnáním putující ikony Svaté rodiny.
Publikováno: 17. 6. 2021 12:00

Foto: Vatican News

Zasvěcení celé oblasti Blízkého východu Svaté rodině se v Nazaretu uskuteční v poslední červnovou neděli v 10.00 při mši za účasti všech ordinářů Svaté země a u této příležitosti bude požehnána ikona Svaté rodiny, speciálně napsaná a vyložená relikviemi samotné baziliky Zvěstování. Představuje Svatou nazaretskou rodinu podle vzoru nad oltářem kostela sv. Josefa v Nazaretu, kde byl podle tradice Josefův dům.

Ikona bude následně putovat do Libanonu a dále přes země Blízkého východu a na závěr dorazí do Říma na ukončení Roku svatého Josefa 8. prosince. Z Říma se pak posvátný obraz vydá na zpáteční cestu do Svaté země, kde zůstane.

Jak o události informoval latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa, v aktu zasvěcení zemí Orientu Svaté rodině se vzývají Ježíš, Marie a Josef, aby chránili obyvatelstvo „uprostřed politických a ekonomických krizí, které zasáhly Blízký východ, a uprostřed následků pandemie Covid-19, která vyvolala situaci nestability, strachu a úzkosti“.

Svaté rodině se tedy svěřují „země a životy lidí s jejich strachy a nadějemi, mladí lidé i rodiny, aby se každá rodina stala domácí církví a školou svatosti,“ uvedl patriarcha Pizzaballa. Jak dodal, touhou je „dosáhnout návrat míru a stability pro Blízký východ, aby jeho obyvatelé mohli žít se stejnými právy a povinnostmi a těšit se ze svobodného a důstojného života bez ohledu na svou náboženskou příslušnost a národní identitu“.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Úžas, služba, odvaha: Františkův program pro mladé lidi v Řecku

Poslední papežovo veřejné vystoupení v Řecku symbolicky patřilo budoucnosti této země, tedy jejím mladým lidem, nejenom rodilým Řekům, ale též potomkům zahraničních přistěhovalců, konkrétně pak zástupcům řecké katolické mládeže ze všech koutů této země a studentům katolické školy sv. Dionýsia na severním předměstí Athén. Tuto instituci původně spravovaly voršilky, působící v Řecku od sedmnáctého století (1670), avšak před několika lety (2017) ji svěřily do výchovné misie školských bratří.
06.12.2021

Odpověď arcibiskupa Graubnera na veřejný dopis časopisu Te Deum o vakcinaci

Přinášíme odpověď arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, na otevřený dopis časopisu Te Deum ohledně výzvy předsedy ČBK k očkování proti nemoci covid-19.
06.12.2021

Nelze mlčet k situaci či ji ignorovat

Přinášíme text apelu Rady Iustitia et Pax v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích Polska a Běloruska.
06.12.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. prosince 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
06.12.2021

Papež v Athénách: Konverze nám pomáhá překonat existenciální pouště

Papež František předsedal mši svaté v řeckých Athénách a vybídl řecké katolíky, aby zůstali v naději navzdory „existenciálním pouštím“ našich životů, protože Pán je tu vždy, aby zaplnil naši prázdnotu, pokud mu uvolníme místo.
05.12.2021