Svaté rodině zasvětí Blízký východ, její ikona bude putovat do Říma

Datum publikace17. 6. 2021, 12.00

U příležitosti probíhajícího Roku sv. Josefa při 150. výročí jeho vyhlášení za patrona univerzální církve se v neděli 27. června uskuteční zasvěcení Blízkého východu Svaté rodině. Akce bude součástí eucharistické slavnosti v bazilice Zvěstování Panně Marii v Nazaretu s požehnáním putující ikony Svaté rodiny.

Foto: Vatican News

Zasvěcení celé oblasti Blízkého východu Svaté rodině se v Nazaretu uskuteční v poslední červnovou neděli v 10.00 při mši za účasti všech ordinářů Svaté země a u této příležitosti bude požehnána ikona Svaté rodiny, speciálně napsaná a vyložená relikviemi samotné baziliky Zvěstování. Představuje Svatou nazaretskou rodinu podle vzoru nad oltářem kostela sv. Josefa v Nazaretu, kde byl podle tradice Josefův dům.

Ikona bude následně putovat do Libanonu a dále přes země Blízkého východu a na závěr dorazí do Říma na ukončení Roku svatého Josefa 8. prosince. Z Říma se pak posvátný obraz vydá na zpáteční cestu do Svaté země, kde zůstane.

Jak o události informoval latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa, v aktu zasvěcení zemí Orientu Svaté rodině se vzývají Ježíš, Marie a Josef, aby chránili obyvatelstvo „uprostřed politických a ekonomických krizí, které zasáhly Blízký východ, a uprostřed následků pandemie Covid-19, která vyvolala situaci nestability, strachu a úzkosti“.

Svaté rodině se tedy svěřují „země a životy lidí s jejich strachy a nadějemi, mladí lidé i rodiny, aby se každá rodina stala domácí církví a školou svatosti,“ uvedl patriarcha Pizzaballa. Jak dodal, touhou je „dosáhnout návrat míru a stability pro Blízký východ, aby jeho obyvatelé mohli žít se stejnými právy a povinnostmi a těšit se ze svobodného a důstojného života bez ohledu na svou náboženskou příslušnost a národní identitu“.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku: TS ČBK