Svaté rodině zasvětí Blízký východ, její ikona bude putovat do Říma

U příležitosti probíhajícího Roku sv. Josefa při 150. výročí jeho vyhlášení za patrona univerzální církve se v neděli 27. června uskuteční zasvěcení Blízkého východu Svaté rodině. Akce bude součástí eucharistické slavnosti v bazilice Zvěstování Panně Marii v Nazaretu s požehnáním putující ikony Svaté rodiny.
Publikováno: 17. 6. 2021 12:00

Foto: Vatican News

Zasvěcení celé oblasti Blízkého východu Svaté rodině se v Nazaretu uskuteční v poslední červnovou neděli v 10.00 při mši za účasti všech ordinářů Svaté země a u této příležitosti bude požehnána ikona Svaté rodiny, speciálně napsaná a vyložená relikviemi samotné baziliky Zvěstování. Představuje Svatou nazaretskou rodinu podle vzoru nad oltářem kostela sv. Josefa v Nazaretu, kde byl podle tradice Josefův dům.

Ikona bude následně putovat do Libanonu a dále přes země Blízkého východu a na závěr dorazí do Říma na ukončení Roku svatého Josefa 8. prosince. Z Říma se pak posvátný obraz vydá na zpáteční cestu do Svaté země, kde zůstane.

Jak o události informoval latinský patriarcha Jeruzaléma Pierbattista Pizzaballa, v aktu zasvěcení zemí Orientu Svaté rodině se vzývají Ježíš, Marie a Josef, aby chránili obyvatelstvo „uprostřed politických a ekonomických krizí, které zasáhly Blízký východ, a uprostřed následků pandemie Covid-19, která vyvolala situaci nestability, strachu a úzkosti“.

Svaté rodině se tedy svěřují „země a životy lidí s jejich strachy a nadějemi, mladí lidé i rodiny, aby se každá rodina stala domácí církví a školou svatosti,“ uvedl patriarcha Pizzaballa. Jak dodal, touhou je „dosáhnout návrat míru a stability pro Blízký východ, aby jeho obyvatelé mohli žít se stejnými právy a povinnostmi a těšit se ze svobodného a důstojného života bez ohledu na svou náboženskou příslušnost a národní identitu“.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021