Církve si připomenou památku popravených

Datum publikace18. 6. 2021, 10.30

V pondělí 21. června v 18.00 si křesťanské církve připomenou památku 400. výročí od popravy 27 představitelů stavovského povstání na pražském Staroměstském náměstí, která následovala po porážce na Bílé Hoře.

Foto: Jana Havlová, ČaV

Ekumenickou modlitbu s uctěním památky popravených společně pořádá Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference. Křesťanské církve chtějí vzpomínkou na popravené symbolicky poukázat na to, že dávná rozdělení, kvůli kterým před 400 lety byla prolévána krev, dnes nejsou a nemusí být důvodem vzájemné nenávisti.

„Bělohorská porážka českých stavů, poprava takzvaných sedmadvaceti českých pánů a následná rekatolizace jsou dodnes bolavým místem českých dějin,“ říká k tomu generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš a dodává: „Dnes ale žijeme v jiné době a ekumenické vztahy mezi křesťany různých vyznání jsou nejlepší, jaké kdy byly. Nechceme proto této památky využívat k rozněcování starých křivd, ale spíš ke společnému vyznání vin a prosbě za lepší společnou budoucnost.“

Během ekumenické modlitby, kterou povede předseda Ekumenické rady církví a synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a delegát pro ekumenismus a mezináboženský dialog České biskupské konference a biskup plzeňský Tomáš Holub, zazní kajícné modlitby, prosba o smíření a v rámci pietního aktu budou čtena i jména všech popravených. Symbolicky také zazní vokální skladba Ti, kteříž doufají v Hospodina (Qui confidunt in Domino), jejímž autorem je Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, jeden z popravených.

„Naše éra žádá autentickou osobní víru, která se učí číst znamení doby. Výročí staroměstské popravy je výzvou k očistě křesťanů všech církví u nás od pokušení stavět svoji minulost do lepšího světla a pouze poukazovat na chyby těch druhých,“ říká k tomuto výročí pomocný biskup pražský Václav Malý.

Ekumenická rada církví i Česká biskupská konference zvou i veřejnost k účasti na modlitbě. Po skončení oficiální části, která začne v 18.00, bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit ke vzpomínce, aby se pomodlili a položili svíčku na místo popravy.

Bližší informace:

za Ekumenickou radu církví