Kardinál Parolin vyzval k evangelnímu, nikoli zpolitizovanému pohledu na migranty

Vatikánský státní sekretář, kard. Pietro Parolin, vedl v bazilice Panny Marie v Zátibeří modlitební vigilii na památku migrantů, kteří přišli o život při cestě do Evropy. Vyzval přitom, abychom se nedávali vést politickým přesvědčením, nýbrž radikálním a šokujícím slovem evangelia, které nás vybízí k lásce k bližnímu.
Publikováno: 18. 6. 2021 12:30

Foto: Jedna z fotografií, které vigilii doprovázely, Vatican News, česká sekce

Modlitbu na památku 43 390 lidí, kteří od roku 1990 zemřeli při pokusu dosáhnout Evropu po souši či přes moře, uspořádala komunita Sant´Egidio v předvečer Světového dne uprchlíků, který připadne na 20. června. Zúčastnili se jí migranti, kterým se tato římská komunita věnuje, i rodinní příslušníci a přátelé zesnulých, kterých jen v minulém roce byly více než čtyři tisíce (4071).

„Je to tragédie, která se může zvrátit v opravdové ztroskotání naší civilizace,“ řekl kardinál Parolin. Jak dále uvedl, Středozemní moře bylo po staletí místem, kde vznikaly nejvýznamější civilizace v našich dějinách. Nyní jsme však svědky úpadku společného života, který poznamenávají scény hněvu a utrpení, nekonečné politické debaty, různé druhy vykořisťování a především lhostejnost. Hrozí, že starobylý název, který Římané dali Středomoří, mare nostrum, se změní v mare mortuum.

Kardinál Parolin zároveň varoval před protichůdnými zpolitizovanými vizemi: vítání versus ochrana hranic, solidarita versus bezpečnost, internacionalismus versus vlastenectví. „Jsou to protiklady, které nám dávají zapomenout na jediné, totiž konkrétnost každého člověka.“ Bohužel, jak dále podotkl, „musíme připustit, že i mezi věřícími se lidé často nechávají vést spíše politickým přesvědčením, a nikoli radikálním slovem evangelia, které nás nabádá, abychom milovali bližního, každého bližního, a zvláště toho nejslabšího.“

Bůh nás vyzývá k bratrství, abychom zjistili, že nelze uctívat Boha a přitom ignorovat svého bratra, pokračoval státní sekretář Svatého stolce a dodal: „Dnes se po nás žádá, abychom odmítli individualistické a abstraktní proklamace a zavázali se ke konkrétní solidaritě. Je to jediný způsob, jak neztratit lidskou a zároveň božskou stopu.“

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021