Robert Schuman, otec evropské jednoty, se stává ctihodným

Papež schválil vyhlášení dekretu, který uznává hrdinské ctnosti francouzského státníka. Uznáním mučednictví bude blahořečeno deset řeholnic, které byly na konci druhé světové války v Polsku zabity sovětskými vojáky.
Publikováno: 19. 6. 2021 20:45

Foto: Robert Schuman, Vatican News

Církev uznala hrdinské ctnosti Roberta Schumana, jednoho ze zakladatelů evropské jednoty. Francouzský státník se tak stává „ctihodným“. Papež František v sobotu dopoledne přijal kardinála Marcella Semeraro, prefekta Kongregace pro svatořečení, a pověřil dikasterium vyhlášením příslušného dekretu. Spolu se Schumanem, 4 dalšími ctihodnými a 11 budoucími blahoslavenými, včetně 10 řeholnic zabitých z nenávisti k víře v Polsku v roce 1945 během invaze sovětských vojsk.

Schuman v politice jako poslání a službě

Robert Schuman (1886-1963) byl francouzský katolík, který se věnoval politice chápané jako poslání a služba, jako akt poslušnosti Boží vůli, prožívaný v modlitbě a živený každodenní eucharistií. Od 14. září 1940 do 12. dubna 1941 byl zatčen a vězněn gestapem. Podařilo se mu uprchnout a až do konce války se skrýval, většinou se ukrýval v klášterech. Na konci války byl v letech 1945 a 1946 zvolen do Ústavodárného shromáždění, poté jako poslanec zastával významné funkce ve francouzské vládě: ministr financí, předseda Rady, ministr zahraničních věcí, ministr spravedlnosti, stal se morální oporou země a zasadil se o vytvoření společného systému hospodářského a sociálního růstu. Spolu s Konradem Adenauerem a Alcidem De Gasperim je považován za zakladatele sjednocené Evropy. Výsledkem jejich práce byla Římská smlouva z 25. března 1957, která založila Evropské hospodářské společenství. V roce 1958 byl aklamací zvolen prvním předsedou nového Evropského parlamentu. V následujícím roce těžce onemocněl. Protože nemohl pokračovat ve své práci, byl jmenován čestným předsedou Evropského parlamentního shromáždění.  Zemřel 4. září 1963 v Scy-Chazelles (Francie) ve věku 77 let.

Deset sester umučených během sovětské okupace v Polsku

Uznáním mučednictví bude blahořečeno deset řeholnic z Kongregace sester svaté Alžběty, které zahynuly v Polsku během sovětské okupace na konci druhé světové války. Devět z nich je polského původu: Paschalina Jahn, Maria Edelburgis Kubitzki, Maria Rosaria Schilling, Maria Adela Schramm, Maria Sabina Thienel, Maria Sapientia Heymann, Maria Adelheidis Töpfer, Maria Melusja Rybka, Maria Acutina Goldberg. Maria Felicitas Ellmerer se narodila v Německu. Všechny byli brutálně zavražděny vojáky Rudé armády na různých místech mezi únorem a květnem 1945, když vykonávali svou službu péče o nemocné a staré lidi. Věřící je okamžitě považovali za mučedníky. Jejich hroby jsou dodnes cílem četných poutí.

Otec Jeningen, duše mariánské svatyně v Schönenbergu

Mezi další blahoslavené patří německý jezuitský kněz Johann Philipp Jeningen, který žil v 17. století (1642-1704) a dokázal malou kapli zasvěcenou Matce Boží na kopci Schönenberg ve Württemberském vévodství proměnit v oblíbenou mariánskou svatyni, cíl četných poutí.

Mezi dalšími novými ctihodnými je kněz a tři řeholnice

Mezi dalšími ctihodnými jsou:

  • italský kněz Severino Fabriani (1792-1857)
  • ruská řeholnice Angela Rosa Godecká (1861-1937)
  • italská řeholnice Orsola Donati (1849-1935)
  • španělská řeholnice Maria Stella di Gesù (1899-1982)

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021