Navštivte svatoludmilská místa a pošlete fotku!

Letos si připomínáme 1100 let od smrti sv. Ludmily, první historicky doložené ženy, kněžny, panovnice, světice a babičky v českých dějinách. Ženskou osobnost, která oslovuje i po více než tisíci letech připomenou během léta desítky akcí po celé zemi. Zapojit se může každý. Stačí sdílet fotku z více než šedesáti nejzajímavějších svatoludmilských míst v Česku prostřednictvím interaktivní mapy. Akci, která má připomenout výročí smrti patronky české země, pořádá spolek Svatá Ludmila 1100 let.
Publikováno: 22. 6. 2021 14:00

Inspirativní osobnost, babička a vychovatelka sv. Václava, sv. Ludmila se stala za 1100 let od své mučednické smrti legendou i kultem. První česká a slovanská světice inspiruje dodnes a zájemci mohou po celé léto uctít její památku na stovkách míst po České republice. Zhruba šedesátku z nich najdou na interaktivní mapě, kam mohou přímo nahrát svoji osobní fotografii a krátký komentář či příběh. „Iniciativou chceme propojit veřejnost s místy, která s Ludmilou i s jejím životním příběhem souvisí. Paralela Tetína nebo Mělníka je s její postavou víc než zřejmá, už ale méně lidí ví, že se v české krajině nachází třeba studánka sv. Ludmily, sochy nebo řada stejnojmenných ubytovacích zařízení. Ludmila tedy spojuje historii se současností víc, než si myslíme,“ říká Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila 1100 let.
 
Sv. Ludmila, interaktivní mapa i aplikace do smartphonů
 
Proklik na interaktivní mapu najde každý na www.svataludmila.cz. Stačí rozkliknout konkrétní místo, vložit fotografii a krátce okomentovat. Nejzajímavější příspěvek každý měsíc ocení spolek drobnou cenou se svatoludmilskou tématikou. Letní svatoludmilské putování podpoří také speciální aplikace do smartphonů. Po stažení a rozkliknutí sekce Ludmila najdou zájemci o historii zajímavé informace i kvízy vázané nejen k osobnosti patronky, ale také ke svatoludmilským místům. (https://www.loxper.com/svata-ludmila-tetin?fbclid=IwAR2khkcstd-STS2tzT55AFV3B89j0O2hZbugCf3O3dK1lEwoIq4deTUpv4g)

Kompletní seznam akcí po celé České republice najdete na www.svataludmila.cz. Zájemce čekají mimo jiné tři trasy svatoludmilského pěšího putování z Velehradu na Tetín, komentované tematické prohlídky, konference a výstavy. Svatoludmilský rok vyvrcholí 18. září Národní svatoludmilskou poutí na Tetín.
 
Hastagy: #svetovecesko #ludmila #vyroci #svataludmila1100let
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021