Navštivte svatoludmilská místa a pošlete fotku!

Letos si připomínáme 1100 let od smrti sv. Ludmily, první historicky doložené ženy, kněžny, panovnice, světice a babičky v českých dějinách. Ženskou osobnost, která oslovuje i po více než tisíci letech připomenou během léta desítky akcí po celé zemi. Zapojit se může každý. Stačí sdílet fotku z více než šedesáti nejzajímavějších svatoludmilských míst v Česku prostřednictvím interaktivní mapy. Akci, která má připomenout výročí smrti patronky české země, pořádá spolek Svatá Ludmila 1100 let.
Publikováno: 22. 6. 2021 14:00

Inspirativní osobnost, babička a vychovatelka sv. Václava, sv. Ludmila se stala za 1100 let od své mučednické smrti legendou i kultem. První česká a slovanská světice inspiruje dodnes a zájemci mohou po celé léto uctít její památku na stovkách míst po České republice. Zhruba šedesátku z nich najdou na interaktivní mapě, kam mohou přímo nahrát svoji osobní fotografii a krátký komentář či příběh. „Iniciativou chceme propojit veřejnost s místy, která s Ludmilou i s jejím životním příběhem souvisí. Paralela Tetína nebo Mělníka je s její postavou víc než zřejmá, už ale méně lidí ví, že se v české krajině nachází třeba studánka sv. Ludmily, sochy nebo řada stejnojmenných ubytovacích zařízení. Ludmila tedy spojuje historii se současností víc, než si myslíme,“ říká Miroslava Janičatová, ředitelka spolku Svatá Ludmila 1100 let.
 
Sv. Ludmila, interaktivní mapa i aplikace do smartphonů
 
Proklik na interaktivní mapu najde každý na www.svataludmila.cz. Stačí rozkliknout konkrétní místo, vložit fotografii a krátce okomentovat. Nejzajímavější příspěvek každý měsíc ocení spolek drobnou cenou se svatoludmilskou tématikou. Letní svatoludmilské putování podpoří také speciální aplikace do smartphonů. Po stažení a rozkliknutí sekce Ludmila najdou zájemci o historii zajímavé informace i kvízy vázané nejen k osobnosti patronky, ale také ke svatoludmilským místům. (https://www.loxper.com/svata-ludmila-tetin?fbclid=IwAR2khkcstd-STS2tzT55AFV3B89j0O2hZbugCf3O3dK1lEwoIq4deTUpv4g)

Kompletní seznam akcí po celé České republice najdete na www.svataludmila.cz. Zájemce čekají mimo jiné tři trasy svatoludmilského pěšího putování z Velehradu na Tetín, komentované tematické prohlídky, konference a výstavy. Svatoludmilský rok vyvrcholí 18. září Národní svatoludmilskou poutí na Tetín.
 
Hastagy: #svetovecesko #ludmila #vyroci #svataludmila1100let
 

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Apoštolský nuncius dorazil na pražské arcibiskupství

Nový papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo přiletěl v pátek 1. července 2022 do Prahy. Svou misi vatikánského vyslance v ČR zahájil po předání kopie pověřovacích listin na Arcibiskupství pražském, kde ho slavnostně přivítali čeští a moravští biskupové.
01.07.2022

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo je již v České republice

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes 1. července 2022 krátce před polednem přistál v České republice. Již na letišti ho přivítali zástupci ČBK a apoštolské nunciatury. Jeho první kroky směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal ředitelce diplomatického protokolu kopie pověřovacích listin. Poté se vydal na Arcibiskupství pražské, kde ho čekalo oficiální přivítání za účasti českých a moravských biskupů.
01.07.2022

Fotogalerie: Rozloučení s arcibiskupem Janem Graubnerem

Věřící olomoucké arcidiecéze se svým pastýřem, arcibiskupem Janem Graubnerem, který stál v čele diecéze 30 let, rozloučili včera 30. července 2022 při mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.
01.07.2022

Dotace na budování ubytovacích kapacit pro uprchlíky i pro církve

Ministerstvo pro místní rozvoj rozšířilo stávající program na pomoc s rekonstrukcemi bytů pro nouzové ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Mezi oprávněné žadatele o dotaci jsou nově zahrnuty i církevní organizace.
30.06.2022

Fotogalerie: Slavnostní uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu

Přinášíme fotogalerii ze slavnostního uvedení biskupa Pavla Konzbula do úřadu brněnské diecéze.
30.06.2022