Diecézní muzeum v Brně připravilo na léto dvě výstavy

Datum publikace24. 6. 2021, 10.00

V Roce sv. Josefa, patrona dělníků a řemeslníků, pořádá Diecézní muzeum v Brně výstavu nazvanou 'Půvab a lopota – z dílen uměleckých řemesel na Petrově'. A připravilo také expozici z grafik Michaela Floriana.

Obě výstavy jsou umístěny pro návštěvníky v atraktivních interiérech.

Výstava 'Půvab a lopota– z dílen uměleckých řemesel na Petrově' v kryptě brněnské katedrály reaguje na jubilejní Rok ke cti svatého Josefa, který vyhlásil od 8. prosince 2020 Svatý otec František. Svatý Josef je podle tradice církve mimo jiné patronem dělníků a řemeslníků, instalace proto představuje dílny uměleckých řemesel, které spolupracovaly s církevními institucemi a jsou spjaty díky svému umístění s brněnským Petrovem.

Řezbářská a restaurátorská dílna bratří Kotrbů, sídlící na adrese Petrov 5, byla ve 20. století vyhlášenou jak při novém vybavování sakrálních interiérů, tak při obnově vzácných gotických a barokních památek. Další významnou dílnou v areálu Petrova byla  krejčovská dílna na liturgický textil rodiny Dittingerů v budově zdejší fary. Odsud vzešlo nespočet kusů liturgického textilu vynikajícího především precizní výšivkou podle vlastních návrhů. Tato paramenta obohatila inventář nejednoho kostela nejen v brněnské diecézi. Třetí zdejší dílna, patřící mistrnému uměleckému knihvazači Jindřichu Svobodovi, sídlila až do počátku 21. století v biskupské rezidenci Petrov 8. Svobodovy vazby knih jsou pro svou uměleckou kvalitu a dokonalé řemeslné zpracování dodnes velmi vyhledávané. Vystaven bude například unikátní svatováclavský pluviál z inventáře brněnské katedrály, gotická socha sv. Jakuba z Ivančic, kterou bratři Kotrbové zachránili po destrukčním poškození v roce 1945. K vidění budou také mimořádné kožené knižní vazby vytvořené pro biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Druhá výstava je instalovaná v „Propité věži“ katedrály sv. Petra a Pavla a připomíná  110. výročí narození grafika a ilustrátora Michaela Floriana, který byl jedním z dvanácti dětí překladatele, vydavatele a katolického myslitele Josefa Floriana ze Staré Říše. Grafická tvorba Michaela Floriana přitahuje zájem českých i zahraničních sběratelů. Vystaveny budou větší formáty umělcových grafik, především světců, i originální dřevěné tiskové štočky. Expozice je sestavena ze sbírky P. Rudolfa Zbožínka z Boleradic.

Obě výstavy jsou připraveny v českém i anglickém jazyce a budou otevřeny denně mimo pondělí od 25. června do 3. října 2021.

Výstavy finančně podpořilo statutární město Brno v rámci projektu Kultura v areálu Petrova 2021.

Autor článku: Martina Jandlová