Křesťanské organizace čelí „pomlouvačné kampani“ skupiny členů evropských parlamentů

Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EPF) vydalo dokument, který usiluje o zdiskreditování uznávaných křesťanských a lidskoprávních organizací. Dokument tyto organizace označuje za „náboženské extremisty“, kteří údajně chtějí „posunout zpět lidská práva v oblastech sexuality a reprodukce“. Pokud dokument bude v hlasování Evropského parlamentu přijat, bude se jednat o první masivní černou listinu lidskoprávních a křesťanských organizací v Evropské unii.
Publikováno: 24. 6. 2021 11:15

Foto: Budova Evropského parlamentu v Bruselu (Wikimedia Commons)

Minulý týden Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EFP), tvořené členy evropských parlamentů, zveřejnilo investigativní reportáž s názvem „Špička ledovce: Náboženští extrémističtí dárci proti lidským právům sexuality a reprodukčního zdraví v Evropě v letech 2009-2018“ s úmyslem ovlivnit hlasování v Evropském parlamentu, které by otevřeně odsoudilo pro-life organizace. Toto hlasování je naplánováno na 24. června v Bruselu.

Dokument, podepsaný Neilem Dattou, sekretářem EPF, má být odhalením „54 protigenderových dárců aktivních v Evropě, stejně jako hlavních kanálů, skrze které náboženští extremisté získávají financování, a způsobů, jak tyto finance cirkulují“.

Zpráva dále uvádí: „Vyvstává obraz nadnárodní komunity podobně smýšlejících náboženských extremistů a souvisejících alternativně a krajně pravicových účastníků, kteří rozhodují o strategickém financování přes mezinárodní hranice.“

Obsáhlý dokument udává bezpočet organizací a jednotlivců, které označuje za „protigenderové“, a to s chabými či žádnými důkazy. V kapitole, která se věnuje katolické církvi, dokument kritizuje Vatikán, některé evropské kardinály, Komisi biskupských konferencí Evropské Unie (COMECE) a několik dalších organizací a jednotlivců. „Je zde několik katolických náboženských komunit, které prosazují protigenderové cíle a které jsou zároveň finančně významné,“ stojí v dokumentu. Jmenovitě uvádí několik katolických organizací, např. řád Legionáři Kristovi, CitizenGO, Opus Dei, polského redemptoristického kněze Tadeusze Rydzyka, který je zakladatelem polské stanice Radio Maryja, ale i „některé vatikánské představitele, kteří hrají přímou roli v protigenderových iniciativách“. Ostatní uznávané organizace zabývající se lidskými právy jsou rovněž v dokumentu vyobrazeny jako „krajně pravicové“ instituce utrácející miliony eur na pro-life a prorodinné agendě.

EPF sama je paradoxně podporována nejbohatšími organizacemi světa. Na tomto téměř nekonečném seznamu miliardových organizací nechybí např. Nadace Billa a Melindy Gatesových, Evropská komise, Nadace Open Society George Sorose, Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF) nebo Globální nadace Wallace.

Podle analýzy Evropského centra pro právo a spravedlnost je zpráva „obsáhlá a velmi podrobná. Kromě směsice amerických konzervativních think tanků a ruských oligarchů se zaměřuje na solidní pro-life a prorodinné skupiny, pro-life politiky, evropské katolické rodiny, think tanky (např. Hudson Institute, ADF-Aliance bránící svobodu) a katolickou církev obecně“. Centrum také vyzdvihuje fakt, že „načasování zprávy je významné, protože byla zveřejněna s ohledem na nadcházející hlasování v Evropském parlamentu ohledně sexuálních a reprodukčních práv“.

Jedna z organizací, ADF - Aliance bránící svobodu, se proti dokumentu ohradila a označila jej za „cílenou pomlouvačnou kampaň“. Adina Portaru, působící jako hlavní právní poradkyně pro ADF International v Evropě, uvedla: ADF International je lidskoprávní organizace, která chrání základní svobody a hájí vrozenou důstojnost všech lidí. Obhajujeme pronásledované náboženské menšiny na celém světě a podporujeme právo na život. Například naše kampaň „Vanishing girls“ (pozn. Mizející dívky) v jihovýchodní Asii brání dívky před diskriminací na základě pohlaví, a to před i po narození… Veškerá naše práce pro klienty je zdarma. Získáváme finance od soukromých dárců, kteří věří v naši vizi.“

Dále pokračuje: „Podporujeme otevřenou debatu na témata související s naší prací, EPF se ale snaží ukončit diskuzi o lidských právech skrze cílenou pomlouvačnou kampaň.“

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021