Křesťanské organizace čelí „pomlouvačné kampani“ skupiny členů evropských parlamentů

Datum publikace24. 6. 2021, 11.15

Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EPF) vydalo dokument, který usiluje o zdiskreditování uznávaných křesťanských a lidskoprávních organizací. Dokument tyto organizace označuje za „náboženské extremisty“, kteří údajně chtějí „posunout zpět lidská práva v oblastech sexuality a reprodukce“. Pokud dokument bude v hlasování Evropského parlamentu přijat, bude se jednat o první masivní černou listinu lidskoprávních a křesťanských organizací v Evropské unii.

Foto: Budova Evropského parlamentu v Bruselu (Wikimedia Commons)

Minulý týden Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EFP), tvořené členy evropských parlamentů, zveřejnilo investigativní reportáž s názvem „Špička ledovce: Náboženští extrémističtí dárci proti lidským právům sexuality a reprodukčního zdraví v Evropě v letech 2009-2018“ s úmyslem ovlivnit hlasování v Evropském parlamentu, které by otevřeně odsoudilo pro-life organizace. Toto hlasování je naplánováno na 24. června v Bruselu.

Dokument, podepsaný Neilem Dattou, sekretářem EPF, má být odhalením „54 protigenderových dárců aktivních v Evropě, stejně jako hlavních kanálů, skrze které náboženští extremisté získávají financování, a způsobů, jak tyto finance cirkulují“.

Zpráva dále uvádí: „Vyvstává obraz nadnárodní komunity podobně smýšlejících náboženských extremistů a souvisejících alternativně a krajně pravicových účastníků, kteří rozhodují o strategickém financování přes mezinárodní hranice.“

Obsáhlý dokument udává bezpočet organizací a jednotlivců, které označuje za „protigenderové“, a to s chabými či žádnými důkazy. V kapitole, která se věnuje katolické církvi, dokument kritizuje Vatikán, některé evropské kardinály, Komisi biskupských konferencí Evropské Unie (COMECE) a několik dalších organizací a jednotlivců. „Je zde několik katolických náboženských komunit, které prosazují protigenderové cíle a které jsou zároveň finančně významné,“ stojí v dokumentu. Jmenovitě uvádí několik katolických organizací, např. řád Legionáři Kristovi, CitizenGO, Opus Dei, polského redemptoristického kněze Tadeusze Rydzyka, který je zakladatelem polské stanice Radio Maryja, ale i „některé vatikánské představitele, kteří hrají přímou roli v protigenderových iniciativách“. Ostatní uznávané organizace zabývající se lidskými právy jsou rovněž v dokumentu vyobrazeny jako „krajně pravicové“ instituce utrácející miliony eur na pro-life a prorodinné agendě.

EPF sama je paradoxně podporována nejbohatšími organizacemi světa. Na tomto téměř nekonečném seznamu miliardových organizací nechybí např. Nadace Billa a Melindy Gatesových, Evropská komise, Nadace Open Society George Sorose, Mezinárodní federace plánovaného rodičovství (IPPF) nebo Globální nadace Wallace.

Podle analýzy Evropského centra pro právo a spravedlnost je zpráva „obsáhlá a velmi podrobná. Kromě směsice amerických konzervativních think tanků a ruských oligarchů se zaměřuje na solidní pro-life a prorodinné skupiny, pro-life politiky, evropské katolické rodiny, think tanky (např. Hudson Institute, ADF-Aliance bránící svobodu) a katolickou církev obecně“. Centrum také vyzdvihuje fakt, že „načasování zprávy je významné, protože byla zveřejněna s ohledem na nadcházející hlasování v Evropském parlamentu ohledně sexuálních a reprodukčních práv“.

Jedna z organizací, ADF - Aliance bránící svobodu, se proti dokumentu ohradila a označila jej za „cílenou pomlouvačnou kampaň“. Adina Portaru, působící jako hlavní právní poradkyně pro ADF International v Evropě, uvedla: ADF International je lidskoprávní organizace, která chrání základní svobody a hájí vrozenou důstojnost všech lidí. Obhajujeme pronásledované náboženské menšiny na celém světě a podporujeme právo na život. Například naše kampaň „Vanishing girls“ (pozn. Mizející dívky) v jihovýchodní Asii brání dívky před diskriminací na základě pohlaví, a to před i po narození… Veškerá naše práce pro klienty je zdarma. Získáváme finance od soukromých dárců, kteří věří v naši vizi.“

Dále pokračuje: „Podporujeme otevřenou debatu na témata související s naší prací, EPF se ale snaží ukončit diskuzi o lidských právech skrze cílenou pomlouvačnou kampaň.“

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK