Americká církev pomáhá střední a východní Evropě

Biskupská konference Spojených států amerických znovu pomáhá střední a východní Evropě. 3,56 milionu dolarů, tedy přes 77 milionů korun na více než 200 projektů ve 23 zemích. To je částka, kterou biskupové Spojených států v letošním roce vyčlení na podporu církví ve střední a východní Evropě. Příspěvky jsou výsledkem každoroční sbírky organizované zvláštním podvýborem biskupské konference.
Publikováno: 9. 7. 2021 12:45

Foto: Zástupci Biskupské konference USA vloni u papeže. 

„Katolíci, kteří do sbírky přispěli“, zdůrazňuje předseda organizace, Mons. Jeffrey M. Monforton, biskup ze Steubenville, „s láskou podporují své bratry a sestry, kteří pro svou víru tolik trpěli, a pomáhají nové generaci duchovně růst v obtížných podmínkách. Díky těmto darům, bude podpořena obnova farností, uskuteční se zásadní díla sociální pastorace a posílí se vazby mezi katolíky na různých koncích světa.“

Nové finanční prostředky budou využity na několik pastoračních projektů. Patří mezi ně vytvoření evangelizačního centra koordinovaného katedrálou a pastoračním centrem v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu, iniciativy na oživení života ve farnostech v České republice se zapojení kněží a laiků a řada pro-life projektů podporovaných v pěti zemích ( A Albánii, Gruzii, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku), včetně vzdělávacích kurzů na zapojení věřících do podpory života a rodiny, práce na pomoc a podporu nastávajících matek, vzdělávacích kurzů o přirozeném plánování rodiny a sexuální výchovy pro vzdělávání mladých lidí ve zdravé sexualitě.

„Katolíci ve střední a východní Evropě si v nejtemnějších dobách udržovali víru při životě, a to i s velkým rizikem pro ně samotné, a snaží se ji předat svým dětem," připomíná monsignor Monforton.  "Dary katolíků ve Spojených státech jejich sestrám a bratřím ve střední a východní Evropě zachrání životy, pomohou lidem objevit Ježíše a umožní církvi, která se znovu vynořila z katakomb, vydávat svědectví o síle vzkříšení," uzavírá monsignor Monforton svůj komentář k podpoře, kterou americká církev pomáhá církvím v zemích v postkomunistických zemích.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež: Obchodování s lidmi nahradit péčí

Na dnešek připadá Světový den boje proti obchodování s lidmi, který roku 2013 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František jej připomenul na sociální sítí Twitter: „Vyzývám všechny ke společné práci spolu s oběťmi obchodu s lidmi, abychom ekonomiku založenou na obchodu přeměnili v ekonomiku péče," píše na svém twitterovém účtu.
30.07.2021

Stop Start se svatými - sv. Jan Maria Vianney

30.07.2021

V Karakoši vysvětí nový kostel, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš budou mít od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
30.07.2021

Vatikán zveřejnil oficiální obraz Světového setkání rodin 2022

Ve čtvrtek Vatikán zveřejnil oficiální obraz 10. světového setkání rodin, které proběhne ve dnech 22.-26. června 2022 v Římě. Malba, jejímž autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik, byla představena 28. července Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římskou diecézí, kteří setkání rodin organizují.
29.07.2021

Správa kostela sv. Kajetána v Nerudově ulici svěřena Arcidiecézní charitě Praha

Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptoristé) svěřují od srpna 2021 provoz kostela sv. Kajetána a Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici 22 v Praze 1 Arcidiecézní charitě Praha. Úvodní mši svatou bude v úterý 3. srpna od 17 hodin celebrovat rektor kostela P. Stanislav Přibyl, CSsR, generální sekretář České biskupské konference.
29.07.2021