Americká církev pomáhá střední a východní Evropě

Datum publikace9. 7. 2021, 12.45

Biskupská konference Spojených států amerických znovu pomáhá střední a východní Evropě. 3,56 milionu dolarů, tedy přes 77 milionů korun na více než 200 projektů ve 23 zemích. To je částka, kterou biskupové Spojených států v letošním roce vyčlení na podporu církví ve střední a východní Evropě. Příspěvky jsou výsledkem každoroční sbírky organizované zvláštním podvýborem biskupské konference.

Foto: Zástupci Biskupské konference USA vloni u papeže.

„Katolíci, kteří do sbírky přispěli“, zdůrazňuje předseda organizace, Mons. Jeffrey M. Monforton, biskup ze Steubenville, „s láskou podporují své bratry a sestry, kteří pro svou víru tolik trpěli, a pomáhají nové generaci duchovně růst v obtížných podmínkách. Díky těmto darům, bude podpořena obnova farností, uskuteční se zásadní díla sociální pastorace a posílí se vazby mezi katolíky na různých koncích světa.“

Nové finanční prostředky budou využity na několik pastoračních projektů. Patří mezi ně vytvoření evangelizačního centra koordinovaného katedrálou a pastoračním centrem v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu, iniciativy na oživení života ve farnostech v České republice se zapojení kněží a laiků a řada pro-life projektů podporovaných v pěti zemích ( A Albánii, Gruzii, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku), včetně vzdělávacích kurzů na zapojení věřících do podpory života a rodiny, práce na pomoc a podporu nastávajících matek, vzdělávacích kurzů o přirozeném plánování rodiny a sexuální výchovy pro vzdělávání mladých lidí ve zdravé sexualitě.

„Katolíci ve střední a východní Evropě si v nejtemnějších dobách udržovali víru při životě, a to i s velkým rizikem pro ně samotné, a snaží se ji předat svým dětem,' připomíná monsignor Monforton.  'Dary katolíků ve Spojených státech jejich sestrám a bratřím ve střední a východní Evropě zachrání životy, pomohou lidem objevit Ježíše a umožní církvi, která se znovu vynořila z katakomb, vydávat svědectví o síle vzkříšení,' uzavírá monsignor Monforton svůj komentář k podpoře, kterou americká církev pomáhá církvím v zemích v postkomunistických zemích.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: Tereza Myslilová