Massimo Giovanni Fusarelli novým generálním ministrem františkánů

Datum publikace15. 7. 2021, 11.00

Novým generálním ministrem řádu menších bratří pro šestileté období 2021-2027 se stal otec Massimo Giovanni Fusarelli. Zprávu o jeho zvolení podal kardinál João Braz de Aviz, prefekt Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života, který byl papežským delegátem pro letošní generální kapitulu Řádu menších bratří (OFM). V úřadu vystřídá amerického františkána Michaela Anthony Perryho, který stál v čele řádu od roku 2013.

Foto: Fr. Massimo Fusarelli zvolen generálním ministrem řádu menších bratří (Vatican Media)

Papež František zaslal novému generálnímu ministru řádu menších bratří blahopřejný telegram, ve kterém jej ujišťuje o svých modlitbách a připojuje přání, aby mu Pán pomáhal a chránil v jeho službě. “Serafínský otec, sv. František, kéž je vám posilou při vedení Jeho bratří,” čteme v závěru papežského telegramu.

Massimo Giovanni Fusarelli se narodil 30. března 1963. S řádem menších bratří se seznámil ve farnosti sv. Františka v Tivoli a posléze se rozhodl k řeholnímu životu ve františkánském řádu. První sliby složil 30. července 1983. Po ukončení noviciátu studoval filozofii a teologii na Papežském ateneu Antonianum, kde v roce 1988 získal bakalářský titul z teologie, a později licenciát a následně doktorát z patristické teologie na Patristickém institutu Augustinianum (v roce 1992). V letech 1991-1996 vyučoval patristickou teologii na Institutu náboženských věd na Antonianu. Angažoval se rovněž v pastoraci povolání a mládeže, jak na celonárodní italské úrovni, tak v rámci františkánského řádu. V letech 2003-2009 působil v generální kurii řádu jako generální sekretář pro formaci a studia Řádu menších bratří.

Od roku 2009 do roku 2013 žil na východním okraji Říma, v Torre Angela, v malé komunitě, která se věnuje charitativní práci, prvnímu hlásání evangelia a službě rodinám. Po zemětřesení ve střední Itálii pracoval spolu s dalšími bratry od října 2016 do srpna 2017 mezi lidmi zasaženými touto přírodní katastrofou. Jeho posledním působištěm byla římská farnost San Francesco a Ripa, kde zodpovídal mimo jiné za projekt pro přijímání lidí v nouzi 'Ripa dei Settesoli'.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: TS ČBK