Každoroční svatovavřinecké putování na Sněžku se uskuteční 10. srpna 2021

Datum publikace19. 7. 2021, 12.45

Kaple sv. Vavřince je nejstarší stavbou, která na vrcholu nejvyšší české hory vznikla. Každoročně 10. srpna se koná svatovavřinecká pouť, kdy se na vrcholu Sněžky scházejí čeští a polští duchovní, horalé a poutníci, aby se zúčastnili mše. Přinášíme letošní program pouti.

Kaple měří 14 metrů a svým tvarem připomíná rotundu s čtverhrannou apsidou. V 17. století ji nechal postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Provoz kaple byl ukončen r. 1810 v souvislosti s rušením klášterů v Prusku (Pruském Slezsku) - kdy kaple přišla o patronát a péči cisterciáků ze Slezských Teplic. Teplický obchodník Karl Siebenhaar ji proměnil v ubytovnu, která fungovala v letech 1816 - 1850, kaple byla znovu vysvěcena r. 1854. Interiér tvoří oltář a nástěnné malby. V současnosti se jedná o nejvýše položenou barokní památku v Čechách a nejvýše položený provozovaný sakrální objekt.

Program pouti 2021

7:30 - odchod od kostela sv. Petra ze Špindlerova Mlýna po červené turistické značce přes Kozí hřbety
9:30 - žehnání vody u Rennerovy studánky - přineste si nádoby na vodu
12.00 - poutní mše svatá na Sněžce. Příchozí dostanou Kartičky poutníka, do nichž je možno získat razítko sv. Vavřince.

Zdroj: Biskupství královehradecké

Autor článku: TS ČBK