Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Svatý stolec zveřejnil program apoštolské cesty do Budapešti a na Slovensko

Datum publikace21. 7. 2021, 13.15
TiskTisk

Svatý stolec dnes seznámil s průběhem plánované apoštolské cesty papeže Františka do Budapešti, u příležitosti závěrečné mše svaté v rámci 52. Mezinárodního eucharistického kongresu, a na Slovensko, která se uskuteční ve dnech 12. až 15. září. Zároveň představil logo a motto, které bude Svatého otce provázet při návštěvě Slovenska.

V neděli 12. září papež František již před osmou hodinou ranní přistane na letišti v Budapešti, odkud se po oficiálním uvítání odebere do Muzea krásných umění. Zde proběhne dopolední část programu – schůzka s prezidentem a premiérem Maďarské republiky, setkání s maďarskými biskupy a ekumenicko-mezináboženské setkání se zástupci Ekumenické rady církví a několika židovských obcí. Pobyt v Budapešti vyvrcholí polední mší svatou na náměstí Hrdinů v rámci eucharistického kongresu, poté se papež rozloučí na letišti a odletí do Bratislavy. Oficiální přijetí na bratislavském letišti se předpokládá v půl čtvrté odpoledne a bude po něm následovat ekumenické setkání na apoštolské nunciatuře v Bratislavě a soukromé setkání s Tovaryšstvem Ježíšovým tamtéž.

Bohatý pondělní program 13. září v Bratislavě zahájí setkání s hlavou státu, politickými a občanskými představiteli v prezidentském paláci a bude pokračovat v katedrále sv. Martina setkáním se slovenskými biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, seminaristy a katechety. Odpoledne papež soukromě navštíví centrum Betlém a setká se s bratislavskou židovskou obcí. Večer jej na apoštolské nunciatuře vyhledá předseda Slovenského parlamentu.

V úterý 14. září se papež letecky odebere do Košic a odtud do Prešova, kde na prostranství před Městskou sportovní halou povede svatou liturgii sv. Jana Zlatoústého. Odpoledne se v Košicích setká s romskou komunitou ve čtvrti Luník a na stadionu Lokomotiva promluví k mladým lidem.

Závěrečný den apoštolské cesty, středa 15. září, se ponese v mariánském duchu – před odletem do Říma totiž papež navštíví národní mariánskou svatyni Šaštín, kde se pomodlí se slovenskými biskupy a bude sloužit mši svatou. 

Rovněž motto apoštolské cesty na Slovensko zmiňuje Matku Boží hned na prvním místě: „S Marií a Josefem na cestě za Ježíšem“. Jak sdělili organizátoři papežské cesty, vyzdvihuje hlubokou mariánskou úctu slovenských věřících v roce sv. Josefa, který vyhlásil Svatý otec. Téma vyjadřuje naději, že návštěva papeže Františka na Slovensku posílí víru tamních obyvatel a jejich touhu kráčet ve stopách Pána Ježíše, který „nepřišel, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil a dal svůj život jako výkupné za všechny. (Mt 20,28).

Logo výtvarně znázorňuje tato slova motivem cesty, která směřuje ke kříži, a je ohraničena srdcem, odkazujícím k Mariině a Josefově lásce vůči Ježíši. Sedm hvězd v levé horní části loga připomíná slovenskou hlavní patronku, Pannu Marii Sedmibolestnou, uctívanou právě v Šaštíně. Barevné pojetí loga pak využívá barev slovenské a vatikánské státní vlajky – modré, červené, bílé a žluté.

Konference biskupů Slovenska již zveřejnila oficiální stránky návštěvy papeže na Slovensku https://www.navstevapapeza.sk/sk

 

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Monika Klimentová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou