Svatý stolec zveřejnil program apoštolské cesty do Budapešti a na Slovensko

Svatý stolec dnes seznámil s průběhem plánované apoštolské cesty papeže Františka do Budapešti, u příležitosti závěrečné mše svaté v rámci 52. Mezinárodního eucharistického kongresu, a na Slovensko, která se uskuteční ve dnech 12. až 15. září. Zároveň představil logo a motto, které bude Svatého otce provázet při návštěvě Slovenska.
Publikováno: 21. 7. 2021 13:15

V neděli 12. září papež František již před osmou hodinou ranní přistane na letišti v Budapešti, odkud se po oficiálním uvítání odebere do Muzea krásných umění. Zde proběhne dopolední část programu – schůzka s prezidentem a premiérem Maďarské republiky, setkání s maďarskými biskupy a ekumenicko-mezináboženské setkání se zástupci Ekumenické rady církví a několika židovských obcí. Pobyt v Budapešti vyvrcholí polední mší svatou na náměstí Hrdinů v rámci eucharistického kongresu, poté se papež rozloučí na letišti a odletí do Bratislavy. Oficiální přijetí na bratislavském letišti se předpokládá v půl čtvrté odpoledne a bude po něm následovat ekumenické setkání na apoštolské nunciatuře v Bratislavě a soukromé setkání s Tovaryšstvem Ježíšovým tamtéž.

Bohatý pondělní program 13. září v Bratislavě zahájí setkání s hlavou státu, politickými a občanskými představiteli v prezidentském paláci a bude pokračovat v katedrále sv. Martina setkáním se slovenskými biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi, seminaristy a katechety. Odpoledne papež soukromě navštíví centrum Betlém a setká se s bratislavskou židovskou obcí. Večer jej na apoštolské nunciatuře vyhledá předseda Slovenského parlamentu.

V úterý 14. září se papež letecky odebere do Košic a odtud do Prešova, kde na prostranství před Městskou sportovní halou povede svatou liturgii sv. Jana Zlatoústého. Odpoledne se v Košicích setká s romskou komunitou ve čtvrti Luník a na stadionu Lokomotiva promluví k mladým lidem.

Závěrečný den apoštolské cesty, středa 15. září, se ponese v mariánském duchu – před odletem do Říma totiž papež navštíví národní mariánskou svatyni Šaštín, kde se pomodlí se slovenskými biskupy a bude sloužit mši svatou. 

Rovněž motto apoštolské cesty na Slovensko zmiňuje Matku Boží hned na prvním místě: „S Marií a Josefem na cestě za Ježíšem“. Jak sdělili organizátoři papežské cesty, vyzdvihuje hlubokou mariánskou úctu slovenských věřících v roce sv. Josefa, který vyhlásil Svatý otec. Téma vyjadřuje naději, že návštěva papeže Františka na Slovensku posílí víru tamních obyvatel a jejich touhu kráčet ve stopách Pána Ježíše, který „nepřišel, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil a dal svůj život jako výkupné za všechny. (Mt 20,28).

Logo výtvarně znázorňuje tato slova motivem cesty, která směřuje ke kříži, a je ohraničena srdcem, odkazujícím k Mariině a Josefově lásce vůči Ježíši. Sedm hvězd v levé horní části loga připomíná slovenskou hlavní patronku, Pannu Marii Sedmibolestnou, uctívanou právě v Šaštíně. Barevné pojetí loga pak využívá barev slovenské a vatikánské státní vlajky – modré, červené, bílé a žluté.

Konference biskupů Slovenska již zveřejnila oficiální stránky návštěvy papeže na Slovensku https://www.navstevapapeza.sk/sk

 

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
03.08.2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
03.08.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
02.08.2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
02.08.2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
02.08.2021