Olympijský kaplan našim sportovcům na dálku žehná

V pátek 23. července 2021 zaplál po ročním odložení na zahajovacím ceremoniálu nad Tokiem oheň XXXII. olympijských her. „Prosím všechny o modlitbu za naše sportovce i celý realizační tým," vyzývá kaplan českého olympijského týmu P. Oldřich Chocholáč z brněnské diecéze.
Publikováno: 26. 7. 2021 8:00

Při svém proslovu ke sportovcům předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach připomněl olympijské heslo: Rychleji, výše, silněji. „Jde o slova francouzského dominikánského kněze Henri Didona, jednoho z přátel Pierra de Coubertina, zakladatele novodobých olympijských her,“ připomíná kaplan českého olympijského týmu P. Oldřich Chocholáč z brněnské diecéze. „I olympijské hnutí tato slova používá překvapivě v latině – Citius, Altius, Fortius. Těsně před zahájením olympijských her v Tokiu bylo toto heslo Mezinárodním olympijským výborem na návrh jejího předsedy doplněno o slovíčko - společně. Nově tak toto olympijské motto zní „Citius, Altius, Fortius – Communiter.“

I přes obtíže spojené s pandemií celý svět společně upřel své zraky na sportovce, aby je alespoň na dálku povzbuzoval a prožíval s nimi jejich sportovní úspěchy i prohry. „Prosím všechny o modlitbu za naše sportovce i celý realizační tým, zvláště v této obtížné době, aby sportovci ve zdraví mohli co nejlépe zúročit svou pětiletou přípravu na hry v Japonsku,“ poznamenává kaplan Oldřich, který tentokrát pouze na dálku z České republiky požehnáním doprovází české sportovce, kteří se na něj mohou skrze např. sociální sítě kdykoliv obrátit. Olympijské hry v Japonsku budou zakončeny slavnostním ceremoniálem v neděli 8. srpna 2021.

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021